ALS Derneği yeni kampanyası ile hastalara sesini geri veriyor

ALS Derneği yeni kampanyası ile motorlu nöron hastalığından (ALS) muzdarip insanlara (“ice bucket chalenge” hareketinin kurucusu Pat Quinn gibi) seslerini geri kazanma şansı veren ses klonlama programını tanıtıyor.

Project Revoice‘ başlıklı program, BWM Dentsu Group, Haystac, Lyrebird, Finch, Rumble Studios ve Space 66 tarafından yaratıldı. Quinn’in sesini kaybetmeden önceki sesleri kullanılarak, mümkün olduğu kadar gerçeğe yakın bir ses inşa edildi.

Önceleri, ALS’li kişiler önceden kaydedilmiş mesajları iletişim kurmak için kullandılar, ancak sesleri garip makineler gibi çıkıyordu. BWM Dentsu Grubu tam bir ses klonu oluşturmak için Kanadalı yazılım partneri Lyrebird ile birlikte çalıştı. Bu sayede Pat Quinn, göz tarama teknolojisine bağlandığında, kendi sesinde, bir ‘makine’ sesi yerine, özgürce ve doğal olarak konuşabiliyor.

ALS Derneği İletişim Başkan Yardımcısı Brian Frederick, “Bu yeni buluş ile, ALS teşhisi konan kişiler için kişisel iletişimin geleceğini değiştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

BWM Dentsu, Haystac, Lyrebird, Finch, Rumble Stüdyoları, Space 66 ve ALS Derneği arasındaki bir işbirliği olarak, alanında devrim yaratacak bu konuşma sentezi projesinin hayata geçmesi bir yıl sürdü.

Proje Revoice şimdi, dünyanın dört bir yanındaki MND ve ALS topluluklarının seslerini kaydetmeleri ve bu yeni teknoloji sayesinde onları yeniden yaratmak için çalışıyor.

Künye

Ajans BWM Dentsu
Kreatif Direktör Rob Belgiovane
ECD Asheen Naidu
Kreatif Ekip René Schultz, Oskar Westerdal
Film Yapımcısı Emma Durlacher
Tasarım Direktörü Eeuwout ‘Dutchy’ Baart
Dijital Yapımcı Jenna Mills
Yönetmen Brett Ludeman
Editör Brendon Killen
PR Ajansı Haystac
Teknoloji İş Ortağı Lyrebird
Prodüksiyon Finch
Ses ve Müzik Rumble Studios
Web Sitesi Space 66 & Finch

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.