artwork

Almanya’dan Amazon Ormanları’na 200 milyon euroluk destek

8 ay önce

0

Almanya, Brezilya’nın Amazon yağmur ormanlarındaki yağmaya karşı ormanı korumak ve ormansızlaşmayı azaltma çabalarına yardımcı olmak için Amazon Fonu’na 200 milyon euroluk destek sözü verdi

Almanya, Brezilya eski Devlet Başkanı Jair Bolsonaro yönetimi süresince yağmalanan küresel bir ekosistem varlığı olan Amazon yağmur ormanlarının korunmasına yardımda bulunmak için 200 milyon euro sözü verdi.

Fona destek tutarı, Almanya Başbakanı Olaf Scholz‘un Brezilya Cumhurbaşkanı Luiz Inacio Lula da Silva‘nın 1 Ocak’ta gerçekleştirilen yemin töreninden bu yana Lula’yı ziyaret eden ilk Batılı lider olduğu başkent Brasilia‘da açıklanmıştı.

Scholz düzenlediği basın toplantısında, ziyaretin, Lula’nın aşırı sağcı eski rakibi Bolsonaro’nun destekçilerinin ayaklanmaları sonrasında Almanya’nın Brezilya demokrasisine verdiği desteğin bir göstergesi olduğunu söyledi.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Bakanı Svenja Schulze gazetecilere verdiği demeçte, Alman hükümetinin Brezilya’nın yeni solcu yönetiminin görevdeki ilk 100 gününde ormansızlaşmayı azaltmak için çok çalıştığını kabul ettiğini belirtti.