artwork

Alman kolaj sanatçısından rengarenk “biyoçeşitlilik enstalasyonu”

3 yıl önce

0

Kelimeler, Berlinli kolaj sanatçısı Clare Börsch’ün eseri olan etkileyici görsel şöleni tam olarak anlatmaya yetmez. Dünyanın her köşesinden geniş bir flora ve fauna çeşitliliğiyle yoğun bir şekilde doldurulmuş olan enstalasyonları, izleyiciyi yoğun renkler ve keskin kontrastlarla başka bir dünyaya sokuyor.

Kağıttan yapılmış olmalarına rağmen, yarattığı yemyeşil ormanlar neredeyse gerçek görünüyor. Börsch, fotoğrafları çekilmiş, elle boyanmış ya da illüstrasyonların çevrimiçi arşivlerinden elde edilmiş her resimle, şaşırtıcı kombinasyonlar sergileyen çarpıcı kompozisyonlar oluşturuyor.

Sanatçı, bu benzersiz yan yana gelmeleri şöyle açıklıyor: “Dünyanın her yerinde büyüdüğüm için hayatım bir tür kolaj oldu”. Benim için Brezilya kelebeğini bir Kuzey Amerika çiçeğinin yanına kolaj yapmak, zihnimde doğaları gereği bağlantılılar.”

Börsch’ün enstalasyon sanatı, canlı estetik çekiciliğinden daha fazlasına sahip. İklim değişikliği ve gezegenimizin azalan biyoçeşitliliği sorunları çalışmaları aracılığıyla ele almaya çalıştığı konuların başında geliyor.

Berlinli kolaj sanatçısı Clare Börsch, enstalasyonlarını dünyanın neredeyse her köşesinden gelen çok çeşitli flora ve fauna ile yoğun bir şekilde dolduruyor. İşte çalışmalarından bazıları:

“Biyoçeşitlilik” başlıklı son enstalasyonunun ardındaki ilham verici hikayesiyle Börsch: