Site icon Campaign Türkiye

Allianz Yolda’nın yaratıcı ekibi sorularımızı yanıtladı

Allianz Yolda kampanyasının, “amatör çekici sorunsalı” ismiyle sosyal medyada paylaşım rekorları kırmasının ardından, söz konusu viral reklamın yaratıcı ajansı Pure New Media ekibinden kreatif direktör Öncü Doğu Gürsoy‘a sorularımızı yönelttik.

 

1. Kampanya fikri nasıl ortaya çıktı ve süreç nasıl ilerledi?

Müşterimizin, Türkiye’de ilk defa iletişimi yapılacak konum tabanlı bir çekici hizmeti bulunuyordu. Mobil web sitesi üzerinden kullanılan bu hizmeti duyurmak için öncelikle kullanıcıları mekanizma hakkında bilgilendirmemiz istendi. Hazırlayacağımız informatif (bilgi verici) videonun internet ortamında izlenmeyeceğini biliyorduk. Bu yüzden, kullanıcıları informatif içeriğimize yönlendirecek bir “kanca”yla ilerlememiz gerektiğini düşündük.

Saniyede yüzlerce megabayt video yüklenen bir içerik çöplüğünde insanların dikkatini çekebilmek için belirli duyguları provoke etmek, doğru içgörüleri kullanmak ve samimi bir dille ilerlemek gerekiyordu. Viral videoların kendi klişelerini oluştuğu bu dönemde “özümüze dönmek istedik”. Ortaya koyduğumuz rasyonellerle müşterimiz bize güzel bir oyun alanı açtı. Sosyal medya kullanıcılarının izlemekten keyif aldığı “komik video” dinamikleriyle, tabloid habercilik anlayışını harmanladık. Başarılı oyunculuklar ve uygulamayla yaratım sürecini tamamladık.

2. Videonun organik olarak bu kadar yayılmasını bekliyor muydunuz?

Özellikle son yıllarda hayatımıza bir “viral video matematiği” girdi ve kendi klişelerini yarattı. Bu matematikteki işlerin bir kısmı oldukça etkili oldu bir kısmı da kaybolup gitti. Biz bu videoda ünlü oynatmadık, acayip bir teknoloji kullanmadık, kimseye şarkı hazırlatmadık, tek yaptığımız dijitalin özüne dönmek oldu. Tabii ki işimize güveniyorduk ama ne kadar yayılacağını öngöremiyorduk. Zaten işin heyecanı da burada.

3. Videoda ilk başta “Berke’nin sevgilisi” geri plandayken, sonrasında viralin yıldızı oluyor. Hiç görünmeyen bir karakterin böylesine önemli bir konuma geçmesi nasıl oldu?

Aslında ön plana çıkan karakterler değil, içgörüler ve diyaloglar. Şöyle bir düşününce “traktörün şoförü” veya “Berke’nin sevgilisi” gibi insanlar zaten hayatlarımızın içinde…

Bu arada Berke, sevgilisi ve şapkalı dayının doğaçlama tiyatrolarda profesyonel oyuncu olduğunu da belirtmek isteriz. Traktörü kullanan atarlı dayıoğlu ise doğal bir yetenekti. Rollerinin hakkını fazlasıyla verdiler.

4. Sizce bu kampanyanın viral olmasının sebepleri nelerdir?

Birkaç yerde daha bahsettiğim gibi “viralin özüne dönmemiz” diyebilirim. Senaryo, uygulama ve marka mesajına kadar her şey olması gerektiği kadardı.

 

Allianz Yolda kampanyası ile ilgili ilk röportaj Campaign Türkiye web sitesinde yayınlanmıştır.

Exit mobile version