artwork

Alexandra Almaral: Apple ve SoHo House büyümeyi gösteriyor

9 yıl önce

0

Kristal Elma Festivali’nin ilgi çeken konuşmacılarından birisi de dünya çapında 12 stüdyosu bulunan deneyim tasarımı ajansı 8inc’in direktörü Alexandra Almaral. Almaral’a göre dev markaların Türkiye’ye gelmesi dünyanın beklentisini gözler önüne seriyor. Son zamanlarda markaların üzerine ciddiyet ve ivedikle eğildiği konuların başında müşteri memnuniyeti ve müşteri deneyimi kavramları geliyor. Öyle ki irili ufaklı birçok marka kullanıcılarına ulaşmak ve onları da oyunun içine dahil etmek için birbirleriyle adeta yarışıyor. Dünyanın en büyük deneyim tasarımı ajanslarından Eight Inc. de bu istekleri farklı bir boyuta getirmeye odaklanıyor. Eight Inc.’in direktörü Alexandra Almaral ile deneyim tasarımı, Türkiye ve marka yaratmanın sırlarını konuştuk.

Yiğit Can Kaytmaz 8inc’in mottolarından biri “Gerçeklik daha akışkan ve bağlantılı”. Bunu biraz açıklayabilir misin?

Alexandra Almaral Biz insanların düşünce yapısını, hissettiklerini ve yaptıklarını değiştirmeye yönelik bütünsel deneyimler geliştirmek istiyoruz. İnsanlar silolarda yaşamıyor ya da sadece “dijital” ya da “fiziksel” dünyayı düşünmüyor. Onlar için bunların hepsi bir deneyim. Bu sebeple marka ve işletmelerin tüketiciyle gerçekten bağlantı kurması için onlarla her gün yaptığı iletişimi yeniden düşünmeleri ve daha genel ve bütünsel bir açıdan yaklaşmaları gerek. Toplum olarak birçok açıdan evrim geçirdik fakat temel insan ihtiyaçları aynı kaldı. Günün sonunda insanların ihtiyaç ve arzularından yola çıkılarak işletmelerin amaçlarına ulaşmalarının yolunu açan insan odaklı tasarım yapmak, bunun tam tersini yapmaktan daha önemli.

Yiğit Can Kaytmaz Dünyanın farklı pazarlarında çalıştın. Hangi bölgeler müşterilerin dikkatini çekmek için değişmeye daha meraklı? Örneğin Türkiye pazarını nasıl yorumlarsın?

Alexandra Almaral Bizim küresel ve çok kültürlü düşünce yapımız en büyük varlığımız. Dünyanın genelinde 12 stüdyomuz var ve sınırlarla kültürleri aşarak müşterilerimize dünya çapında kabul gören tasarım ve düşünce yapılarını aktarıyoruz. Kültürel nüansları, işletmelerin karşılaştıkları zorlukları ve insanların ihtiyaçlarını anlama konusunda tutkuluyuz. Elbette ülkelerden bağımsız olarak tüketicilere daha anlamlı bir şekilde, sadakat ortamı yaratarak ve kulaktan kulağa duyularak ulaşma trendi var. Türkiye pazarı özeline gelirsek, özellikle bu akıma güzel bir örnek; Avrupa ve Asya’nın ortasında olması ona inanılmaz bir esneklik sağlıyor. Özellikle yabancı markalar gittikçe daha da bu çekime kapılıyor. Yakın zamanda Apple ve SoHo House gibi büyük oyuncuların gelmesi, uzun vadeli büyüme beklentilerinin bir göstergesi konumundadır.

Alexandra Almaral

Yiğit Can Kaytmaz Başarılı bir marka yaratmanın sırları nelerdir?

Alexandra Almaral Her ne kadar insanlar çok rasyonel olduklarını düşünse de birçok insan duygusal tepkilere göre ürün ve hizmet satın alıyor. Bence başarılı bir marka kendini bilen, müşterisini ve neyi temsil ettiğini anlayan bir markadır. Temelde değerlerini çok net bir biçimde anlamak ve neden var olduğunu bilerek amaçlarını belirlemektir. Markaların başarılı olması için insan prensiplerini, insanların duygularını harekete geçirecek şekilde kullanmaları gerekir.

Yiğit Can Kaytmaz Birçok marka, deneyimin önemini konuşmaya başlıyor. Küresel olarak markalar ve pazarlama için sonraki adım nedir?

Alexandra Almaral Sosyal medya ve dijital kanalların büyüdüğü doymuş pazarlarda hayatlarımız daha gürültülü bir hale geldi. Basitlik ve anlamlı bağlantı kurarak insan deneyimine yönelik geçiş yapmak gerçek bir öneme kavuşuyor. Müşteriler işin içinde olduğu için deneyimin çekirdeğine bunu koymaktan daha iyi bir yöntem yoktur. Gelişen teknolojiyle birlikte etrafımızla ve markalarla nasıl etkileşime geçtiğimizi gittikçe daha fazla şekillendirebiliyoruz. Artık markalara yeni anlam kazanmaları için gücü tüketiciler veriyor. Bu yeni, daha akışkan ve esnek alanı anlayan markalar başarıya ulaşacak olanlardır.

Yiğit Can Kaytmaz Markalar yaratıcılığı kuvvetli deneyimler yaratmak için nasıl kullanmalı?

Alexandra Almaral İlk adım basitçe geleneksel lineer müşteri-marka ilişkisinin ötesini düşünmektir. Eğer etkileşim alışveriş olarak görülmezse, markaların yeni değerler sunma ve deneyimi geliştirme adına yeni hareket alanları olacaktır. Bir formülü yok ama kullanıcılardan ve hissedarlardan katılım ve destek artırılarak bir markanın sunduklarına ortak bir yaklaşımla daha yaratıcı bir şey eklenebilir.

Kristal Elma’da Alexandra Almaral

Etkinlikte, deneyim tasarımı ve uzun süren insan bağlantısı yaratma konularında konuşacağım.