artwork

Alemşah Öztürk: “Cannes her zaman cesareti ve farklı bakış açısını ödüllendiriyor.”

5 sene önce

0

4129Grey CEO’su Alemşah Öztürk, Cannes Lions 2018 deneyimini anlattı.

Bu yıl yeni modellenmiş bir Cannes Lions ile karşılaştık. Daha odaklı, daha kısa sürede daha çok şey başarma hedefinde ve eleştirileri dinlemiş bir organizasyondu. Konular ve konuklar daha iyi çalışılmıştı ve özellikle teknoloji, inovasyon, girişimciler için de yenilenmiş alanlar vardı. Bunun dışında katılımcıların azaldığını ve gönderilen işlerde de %25 oranında bir azalma olduğunu gördük. Bu da dikkat edilmesi gereken bir noktaydı. Beklenen işlerin ödül kazandığını düşünüyorum.

Gittikçe daha çok müşteri tarafından insanın Cannes’a geldiğini görüyoruz, bu yıl da bu değişmedi. Sonrasında da Google ve Facebook kumsallarının içerikleri Cannes ana salon içerikleriyle yarışacak kalitedeydi ve her zaman çok kalabalıktı. Bu da güzel bir gelişme. Ödüllerin daha dikkatli verilmiş olması ve jürinin ekstra seçiciliği de memnun etti.

4129Grey’in ilk Gold Lion’ı

Insiders cesur bir işti. Sonrasında da Print gibi bir kategoriye farklı bir bakış açısı getirdiğimizi düşünüyorum. Cannes her zaman cesareti, yenilikçiliği ve farklı bakış açısını ödüllendiriyor. Bu yıl Türkiye’ye Cannes Lions’tan Altın’la dönen tek ajans olmanın gururunu yaşıyoruz.

Trendler ve öngörüler

Eşitlik hâlâ en büyük konu. Geçen yıl da öyleydi, bu yıl da. Gerek cinsiyet ayrımcılığı gerekse iş dünyasında ve reklamcılıkta bunun etkileri çok konuşuldu. Gördüğüm diğer en büyük trend yeni teknolojilere (yapay zeka, Alexa vb. sesli komut, blockchain) olan ilginin artmasıydı. Reklam dünyası teknolojiye iyice ısınıyor nihayet.

Verimlilik gittikçe daha değerli oluyor, markalar harcadıkları paraların nasıl daha büyük geri dönüş yaratacağı sorusuna daha detaylı cevaplar arıyorlar. Bu yüzden medya harcamaları daha çok göz önünde, ajansların sonuç getiren işler yapması bekleniyor. Ajansla çalışma modelleri de mercek altında. Yakın dönemde bu konuda farklı çözümlerin çıkacağını düşünüyorum.

Bir diğer net mesaj da entegre çözüm üretemeyen, teknolojiyi, yaratıcı fikri, mecraları, datayı birleştirip iş üretemeyen ajansların devrinin kesinlikle kapandığı. Bu noktada 4129Grey’in doğru konumlandığını düşünüyorum, özellikle son yıldaki başarılarımız da bunun büyük bir göstergesi.

 

Alemşah Öztürk: “Cannes her zaman cesareti ve farklı bakış açısını ödüllendiriyor.” yazısı ilk kez Campaign Türkiye’nin 79. sayısında yayımlandı.

Senin için
Tümünü göster
Digitas, kız öğrencileri teknoloji alanına çekmek istiyor

Digitas UK kadınların teknoloji sektöründeki yerini, etkinliğini artırmayı hedefliyor...

DOOH, sosyal medyayı güçlendiriyor

Nörobilim çalışması, DOOH’un sosyal medyada ‘önemli değerleri ortaya çıkardığını’ gösteriyor...

Oy ve Ötesi 100 bin gönüllü ile seçim günü sandıkların…

Oy ve Ötesi Derneği, 17 Mart Cuma günü, Impact Hub’da...