artwork

Akla gelen ilk markayız

6 ay önce

0

Madeni yağ sektörü, tüketici sadakati anlamında en güçlü kategorilerden biri. Nesilden nesile geçen kullanım alışkanlığıyla uzun yıllar aynı markaya bağlılık sürüyor. Eğer büyük bir memnuniyetsizlik ve teknik sorun yok ise markanın değiştirilmesiyle diğer sektörlere göre daha az karşılaşıyoruz. Bu durum, sektörün öncü markalarından olan Castrol için büyük bir avantaj ancak bu avantaj yanında büyük bir sorumluluk da getiriyor.  

Bizim kategorimizde esas olarak iki önemli hedef kitle var: Tüketici olarak nitelendirdiğimiz araç sahipleri ve araca konulacak madeni yağ markasının kararına yön verebilecek bilirkişilerimiz olan ustalar. Castrol olarak vizyonumuz her iki hedef kitlenin de ilk akıllarına gelen marka olarak, ürünlerimizin kullanıldığı araçların, makine ve ekipmanların en üst düzey performanslarını uzun süreler boyunca göstermelerini sağlamak. Tüm çalışmalarımızı da oluşturduğumuz bu vizyon üzerinden şekillendiriyor ve tüketicilerle ustalarımızın Castrol’ü seçerek hedefledikleri sonuçlara ulaşmalarını garanti ediyoruz.

Aracının uzun süre boyunca fabrikadan ilk çıktığı günkü gibi üstün performans göstermesini isteyen araç sahipleri, madeni yağ konusunda artık çok daha bilgili ve araçlarında en iyi madeni yağın kullanılmasını istiyorlar. Her yıl düzenli olarak bağımsız bir araştırma firması ile gerçekleştirdiğimiz Marka Sağlığı Araştırması’nın sonuçları da bunu destekliyor. Bu araştırma ustaların bir numaralı tercihinin Castrol olduğunu gösterirken araç sahiplerine yöneltilen “Bir madeni yağ markası söyleyin” sorusuna da araştırmaya katılanların %50’si öncelikli olarak “Castrol” yanıtını veriyor. Tüketicilerimiz ve ustalarımız dışında sektörde örnek gösterilen ve 20’nci yılını kutlayan distribütörlük sistemimizin de bu başarıda önemli bir payı var. İş ortağımız olarak adlandırdığımız ve sektörünün öncüleri olan distribütörlerimizle yakın çalışarak hızlı kararlar almak, sektördeki iş yapış şeklimizi farklılaştırıyor. Araç üreticilerinin teknolojimize ve ürünlerimize olan güveninin bir yansıması olarak Türkiye pazarındaki her iki araç markasından biri de Castrol’ü öneriyor. 

Tüm dünya özellikle pandemiyle, normalde çok daha uzun sürecek bir dönüşümü çok kısa bir sürede yaşadı. Gerekli adımları atmadıkları için rekabette geri kalanların aksine, bu değişim ve dönüşüme ayak uydurarak çalışmalarını bu yönde geliştiren şirketler, sektörlerinde bir adım öne çıktı. 120 yılı aşkın süredir en çok tercih edilen madeni yağ markalarından olan Castrol’ü bir madeni yağ markasının ötesinde bir araç bakım markası haline dönüştürmek için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu amaçla da hem dijital hem de offline tarafta yatırımlarımızı artırıyoruz. Dijital mobilite çözümlerimizle kendimizi dönüştüreceğiz. Bizim amacımız bir aracın bakıma ihtiyacı olduğu andan servisten alındığı ana kadar tüm ihtiyaçlarını giderecek bir ekosistem oluşturmak. Bu konuda da sıfırdan başlamıyoruz. Halihazırda yarattığımız araç bakım hizmeti sunan zincir özel servis markamız Castrol Auto Service (CAS) var. Bir diğeri de kısa bir zaman önce dünyada ilk kez Türkiye’de kullanıma sunduğumuz online ve güvenilir özel servis bulma platformu olan CARAMA markamız. CARAMA, araç sahiplerine sunduğu hızlı ve dijital oto servisi hizmetinin yanı sıra ücretsiz randevu ve deneyimli uzmanlar gibi farklı avantajlarla da öne çıkıyor. 

Tüketicilerimize doğrudan sunduğumuz ürün ve hizmetlerimizin yanı sıra karar verme aşamasında tüketicilere yardımcı olan ustalarımıza yönelik geliştirdiğimiz Castrol Usta Eller adında kapalı dijital bir sadakat platformumuz da var. Bu platforma üye olan usta ve çıraklarımız Castrol ile ilgili gelişmelerden ve sağladığımız avantajlardan haberdar oluyorlar. Ayrıca birbirleriyle iletişime geçip karşılaştıkları teknik sorunlara diğer ustalarla konuşarak cevap bulabiliyorlar. Şu anda 15 bine yakın üyesi bulunan bu platformun sektörümüz içinde kurulan ilk kapsamlı dijital sadakat programı olarak önemli bir ihtiyaca cevap verdiğini düşünüyoruz. Yaşayan bir organizma olarak da tanımlayabileceğimiz bu platform, ustalarımızdan aldığımız geri bildirimlerle her gün kendisini geliştiriyor. 

Nilay Tatlısöz

Castrol Türkiye, Ukrayna ve Orta Asya Pazarlama Direktörü 

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 127. sayısında yayımlanmıştır.