Site icon Campaign Türkiye

Akakce.com’dan 2012’nin popülerleri [infografik]

Karşılaştırmalı alışveriş platformu akakce.com 2012 yılının en popülerlerini açıkladı. Bu yıl da ziyaret eden yaklaşık 25 milyon kullanıcı tarafından en çok ilgi gösterilen kategori cep telefonu oldu. Kullanıcılar tarafından en çok aranan ürün ise Samsung’un yıla damgasını vuran akıllı telefonu Galaxy S3 oldu.

“2012 Yılının En Popülerleri” raporunda en popüler kategori cep telefonu olurken ikinciliği LED TV, üçüncü sırayı ise geçtiğimiz yıl ilk 10’a giremeyen tablet bilgisayar kategorisi aldı. Dördüncü olarak dizüstü bilgisayarların bulunduğu sıralama elektrikli süpürge, çamaşır makinesi ve buzdolabı olarak şekillendi.  Raporla birlikte online alışverişçilerin sadece elektroniğe değil, beyaz eşya ve elektrikli ev aletlerine de büyük ilgi göstermeye başladığı ortaya çıktı. Klima, ütü, elektrikli ısıtıcı, kombi ve fırın ilk 20’ye giren diğer kategoriler oldu.

Tablet bilgisayarların hızlı yükselişi

Popüler ürünler kategorisinde en dikkat çekici yükseliş tablet bilgisayarlarda gerçekleşti. Geçtiğimiz yıl ilk 10 içinde yer alamayan tabletler, bu yıl üçüncü sırada yer alarak yılın en dikkat çekici çıkışını gerçekleştirdi. Tabletler, dizüstü bilgisayarları geride bırakarak, bilgisayar-donanım kategorisi içinde yüzde 54’lük paya sahip olarak liderliğe ulaştı. akakce.com’un 2012 yılı en popüler tablet bilgisayarlar sıralamasında ilk sırada Piranha’nın Business Tab modeli yer alırken, Samsung Galaxy Note ikinci, Piranha Business II Tab üçüncü, Dark EvoPad dördüncü oldu. Apple Yeni iPad ise ancak beşinci sırada kendisine yer bulabildi.

Genel e-perakende trendlerine baktığımızda kadın kullanıcıların neden olduğu değişimi çok iyi hissediyoruz. Cep telefonu ve teknoloji ürünleri bu yıl da ağırlığını korusa da yılın en popüler kategorileri listesinde beşinci sırada “elektrikli süpürge” kategorisi yer alırken, dijital fotoğraf makineleri ise ilk defa dokuzuncu sıraya kadar düştü. Private shopping siteleri ile online alışveriş deneyimi yaşayan kadınlar, artık pek çok ihtiyaçlarını internet üzerinden karşılayabilecek noktaya geldiler.

Her yıl olduğu gibi, bu yıl da cep telefonu kategorisi yılın en popüler kategorisi oldu. Cep telefonu kategorisi içerisinde akıllı telefonlar yüzde 84 gibi yüksek bir hacme ulaşarak, önümüzdeki yılın “mobil yılı” olacağını bir kez daha gösterdi. Yılın en popüler 10 cep telefonu listesinde ise Samsung altı telefonu ile yer alırken, birkaç yıl öncesine kadar cep telefonu pazarını domine eden Nokia listeye giremedi. Samsung’un en büyük rakibi iPhone ise 4S modeli ile sekizinci sırada kendisine yer bulabildi.

Exit mobile version