Ajanslara dönüyor muyuz?

Campaign UK editörlerinden Gurjit Degun, normalleşmeyle beraber ajansların ofislerine dönmeye başladığını ancak bu dönüşte kültürün ve esnek olabilmenin öneminin altını çiziyor.

Publicis Groupe İngiltere CEO’su Annette King, haziran ayında bir avuç meslektaşıyla ofise döndüğünde, her zamanki ajans personelinde belirgin bir eksiklik vardı.

Oldukça büyük bir alanda kısıtlı sayıda personelle çalışmaya başlayan Publicis Groupe, insanların birbirleriyle etkileşime geçebilmeleri ancak aynı zamanda sağlıklarını da tehlikeye atmamaları için alanlar oluşturmaya başladı. Bu tip uygulamlara farklı ajanslarda da tanık olanlar vardır. Bu, ajansların karantina/ izolasyon sonrasında ofise dönüş için mücadele etmelerinin yollarından sadece biri. Sıkı hükümet önlemleri azalırken, 1 Ağustos’tan bu yana işverenler resmi olarak personeli güvenli bir şekilde ofise geri çağırmaya çağırmaları için teşvik edildi.

Publicis Groupe Haziran ayında yaklaşık 30 kişilik bir pilot çalışma başlattı ve ardından Temmuz ayında 200 kişiye (5.000 işgücünün %5’i) kapılarını açtı. Publicis Groupe CEO’su King; şirketin ihtiyaç duyan herkes için yer sunmaya çalıştığını belirtiyor. Ajans, temmuz ayının ilk iki haftasında ofiste 40 ila 50 kişiden oluştu.

King, sayının ağustos ayında birkaç kişi daha artacağını, okulların açılması ve insanların tatilden döndüğü Eylül ayında ise çok daha fazla insanın gelmesini beklediğini belirtiyor.

King’s Cross’un biraz daha kuzeyinde yer alan Havas da 1 Haziran’da yeniden ofisini açtı. 10 katlı binasını 2.000 çalışanın %30’u için yeniden hazırladı, ancak henüz mevcut seviyeler %15’e yakın. Havas’dan Paul Ward, “Gerçekte, insanların ofiste olmayı seçmelerinin sayısız sebebi var. Bazıları şirketi özlüyor, bazıları standartların altında evlerde çalışıyor.”

İcra Başkanı Dan Cullen-Shute, bağımsız ajans Creature için Hackney’deki ofisin aslında bir merkez olduğunu belirtiyor: “Genel olarak, iki şekilde kullanıldığını düşünüyorum: Sadece manzara değişikliği isteyen insanlar ve büyük toplantılar için.”

Creature’ın ofise dönüşü, 32 kişiden oluşan ajans için farklı bir süreç olacak ve eylül ayından itibaren herkesin sadece çarşamba ve perşembe günleri ofisten çalışması beklenecek.

Cullen-Shute bu çalışma sistemiyle ilgili şunları söylüyor: “3:2 modeli herkese her iki dünyanın da en iyisini verecek ve Creature’ı nerede yaşarlarsa yaşasınlar ve hayatları nasıl olursa olsun daha fazla insanın çalışması için heyecan verici bir yer haline getirecek.”

Fitzrovia merkezli bağımsız ajans Goodstuff için plan, eylül ayında 120 personelinin yarısından fazlasının ofise dönmesi. İcra Başkanı Andrew Stephens, ofisin %50 kapasiteye sahip olacağını belirtiyor: “Bu süreç bize takımlarımızın ne kadar esnek olduğunu gösterdi ve birçoğu evden çalışmanın iş / yaşam dengesi üzerindeki olumlu etkisini fark etti, bu nedenle ev ve ofis tabanlı çalışmanın gelecekte çok daha esnek ve rahat olmasını bekliyoruz.”

Birbirimizle ve müşterilerimizle çalışma şeklimiz değişti
Karantina ve izolasyon sonunda Campaign UK okuyucuları üzerinde yapılan bir ankette, her sekiz kişiden sadece birinin (%12,2) tam zamanlı olarak ofise geri dönmek istediği ortaya çıktı.

Her ne kadar yarısı (%50,5) her hafta belirli günlerde ofise gitmek istiyor olsa da, katılımcıların dörtte birinden fazlası (%27,7) yalnızca ara sıra toplantılar için gitmeyi tercih edeceğini ve 10 kişiden biri (%9,5) her zaman evden çalışmaya devam etmek istediğini belirtiyor. Google geçen ay, Temmuz 2021’e kadar personelin evden çalışmasına izin vereceğini söyledi.

6 Temmuz’da çalışanlarının% 25’i için Soho ofisini yeniden açan M&C Saatchi’de ise diğer ajanslar gibi ajans girişlerine sınırlama getiriyor. Genel Müdür Camilla Kemp; “Birbirimizle ve müşterilerimizle çalışma şeklimiz çok daha iyi bir şekilde değişti, bu yüzden bu iyileştirilmiş çalışma uygulamalarına olabildiğince devam etmek istiyoruz. Hatta çalışma şeklini daha akıllıca nasıl değiştireceğimizi araştırıyoruz.”

Bu, personelin görüntülü arama yapmak için kullanabileceği alanların yanı sıra daha az masa ve daha fazla ortak alan olacağı anlamına geliyor. Kemp, bunun ofise bir kulüp hissi vereceğini düşünüyor. Kemp aynı zamanda çalışma kültürüne de dikkat çekerek; “İnsanlar bir kültürün parçası olmak istiyorlar, bu yüzden bunu korumamız önemli” diyor. Ve hatta bütün bu değişikliklerin ajansın yeni yetenekleri çekmesine ve mevcut çalışanlarını korumasına yardımcı olacağını umuyor.

Ofise dönüş birçok şekil ve biçimde gerçekleşiyor. Özellikle esnekliğin ve ekiplerin bir araya getirilmesinin, çoğu ülkenin gündeminde olduğu görülüyor.

Gurjit Degun
Editör, Campaign UK

 

Bu yazı, ilk olarak Campaign Türkiye’nin 103. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.