Ajanslar yetenekleri de satabilmeli

Devamlı olarak yapılan tekrar günlük performansı güçlendirmenin anahtarı olmasının yanı sıra kişilik, ürün ve performans daha da ön plana çıkıyor.

 

Medya dünyası, ses getiren, canlı ve çekici bir yapıya sahiptir. En önemli şahsiyetler, bu büyük sektörün kalitesini oluşturmada yardımcı olan iş kadar önemli olmuşlardır.

Yaptığımız işin dünyası büyük isimler ve büyük fikirlerden meydana geliyor ve müşteriler bu isimleri, medyalarıyla birlikte satın aldı – en azından şu ana kadar.

Kısa dönemli sonuçlara odaklanma giderek arttıkça, kişilik ürün ve performans ile daha da ön plana çıkıyor.

Artık bir ajans, teknolojilerinin sağlayacağı uzun dönemli sonuçlar hakkında konuşmaya güvenemez. Müşteriler, ajansın günlük olarak onlara nasıl değer katacağını görmek istiyor.

Ajanslar, tek seferlik performanslar sergilemek yerine müşterilerinin kendi çalışma tarzlarıyla ilgili fikir sahibi olmalarına izin vermeli; onları günlük olarak karar vericiler ve kullandıkları teknoloji ile tanıştırmalı, sadece onlara önderlik eden kişiler ile değil.

Peki ajanslar, müşterilerin etkileyiciliği değil de öncelikle yetenekleri satın alabileceği bir dünyayı nasıl oluşturacak?

Müşteri odaklı bir kültür geliştirin

İlk etapta ajanslar, ürünün her şey demek olduğu teknoloji dünyasına bakmalı.

Bu odak noktanın sonucu olarak teknoloji şirketleri, obsesif düzeyde müşteri odaklılığı ve sürekli tekrarlama kültürü ile doludur.

Teknolojinin bu denli yoğunluklu olarak hayatımızda olması, bütçelerin dijitale kaymasını da beraberinde getirdi. Markalar, pazarlamada performans ve hesap verilebilirlik arıyor. Chief Product Officer gibi müşteri tarafındaki kişilerin artan görünürlüğü, medya ajanslarının önemi ve kapsamının daha da genişleyeceğini gösteriyor.

Geçmişte ajanslar, müşterilerin onların yeteneklerini iş başında görmelerine izin vermek yerine elindeki araçları onur rozeti gibi kullandı.

Bugün giderek karışık hale gelen bu pazarda kendimizi farklılaştırmanın tek yolu, müşterilerimiz için daha çok tüketici talebi yaratacak yeteneğimizi göstermek. Aynı zamanda teknoloji platformlarının nabzını tuttuğumuzu, insanların davranışlarını neyin tetiklediğini anladığımızı ve kusursuz uygulamalar sunma yeteneğine sahip olduğumuzu göstermeliyiz. Bunların hepsini söylemek kolay ancak gerçekleştirmesi çok daha zorlu.

Devamlı tekrara alışın

Müşteri odaklılığa ek olarak müşteriler de hızla tekrar yapma kabiliyetine sahip ajanslar arıyor.

Kampanya performansının detayına odaklanarak ajanslar markanın kademeli olarak büyümesini daha iyi sağlıyor. Bu daha da acil bir durum haline geldi, çünkü müşterilerin sabrı ve büyümede daha büyük sıçramalar görme isteği hızlıca azalıyor. Bunun yerine medya ajansının en güncel aracı olan ‘veri’ tarafından yönlendirilen günlük değişiklikler ve tekrarlar, bir markanın performansı üzerinde çok büyük etki yaratıyor. Bu iki talebin (müşteri odaklılığı ve hızlı tekrar) ikisini de karşılayabilecek ajanslar için çok büyük iş fırsatları var.

Medyanın etkisi, pazarlamanın ötesinde, marka ve medya ortağı arasındaki başarılı bir iş birliği işletme performansı için dönüştürücü olabilir.

Medya yalnızca Chief Marketing Officer tarafından kullanılması gereken bir araç değildir. Bir Chief Executive de dönüşümü tüm kuruma yaymak için stratejik medyayı kullanabilir.

Müşterileri tüm yetenekler ile tanıştırın

Önemli şahsiyetlerin şöhreti azalıyorken, yaptığımız işin merkezinde olan şey değişmiyor. Sadece odağımızı değiştiriyoruz. Verinin, medya ajansının cephanesindeki kullanılacak olan en son araç olmasına rağmen; içgörü ve yalın istatistikleri anlamlandıracak olan uzman olmaksızın hiçbir değeri yok. Çok uzun zamandır odağımız sektördeki dışa dönük insanlardı. Müşterileri, onların büyümelerini sağlayacak tüm yeteneklerle tanıştırarak ajanslar sadece tüm işletme potansiyelini satmakla kalmıyor, çalışanlarına görünür bir şekilde kattıkları değeri sahiplenmeleri için olanak da sağlıyor. Nispeten genç bir sektör içinde bulunan medya ajansları, bu değişimlere uyum sağlayabilecek bir noktada. Yine de bu zorluğa ayak uydurmak için teknoloji ile güçlendirilmiş bu yeni jenerasyonu dinlemeyi, her gün tekrarlamayı ve deneyimleme kültürünü yerine getirmek gerekecek.

Jo Lyall 

 

Mindshare UK Managing Director’ü

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 85. sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.