artwork

Ajanslar virüs ile nasıl baş ediyor?

3 sene önce

0

Claire Beale ve Gurjit Degun, dünyayı etkisi altına alan ancak son günlerde İtalya’da etkilerini daha da yoğun gösteren koronavirüsünün İtalya’daki ajansları nasıl etkilediğini anlatıyor.

Çin’de başlayan ve hızla tüm dünyaya yayılan koronavirüs, 9 Mart Pazartesi günü itibarıyla İtalya’yı oldukça zorlu bir krizin içine soktu. Seyahatler kısıtlandı, yaşam neredeyse tamamıyla durdu.

Ajanslar da işlerini yürütebilmek için çeşitli önlemler alıp yapılarını değiştirmek zorunda kaldılar. Bir çoğu evden çalışma sistemine geçerken, yüz yüze görüşmeler için de online programları kullanma yoluna gitti.

Flag of Italy

Omnicom Media’nın Asya Pasifik ve EMEA bölgelerinden sorumlu olan Mike Cooper, Şubat ayında Londra’daki iki ofisini üç gün kapattıktan sonra şirket personelinin evden çalışmaya ne kadar çabuk uyum sağladığını gözlemlediğini belirtiyor: “Londra’da insanlar motivasyonlarını hiç düşürmedi. Gerçekten de bu durumdan çok etkilendim. İnsanlar birlikte aynı ofiste bulunmasalar da çok iyi çalıştılar. Yine de işe dönmeye çok istekliler.”

İngiltere ofisinde de bu tip önlemler alınırken İtalya’da ise 500 çalışanıyla ülkenin en büyük ofislerinden biri olan Milano ofisi kapatıldı; ancak Roma ve Verano açık bırakıldı.

Cooper, İtalya’da yaşananlar üzerine bu konuda çalışmaya başlayan büyük bir ekipleri olduğunu belirtiyor: “Sahip olduğumuz VPN lisansı sayısını artırdılar, bu yüzden artık yerel olarak 250’den fazla lisansımız var. Herkesin dizüstü bilgisayarı ve akıllı telefonu olduğundan evden çalışmaya hazır olunduğundan artık eminiz.”

BBDO Başkanı Jim Moser ise 80 personeli olan Milano ofisinin bu hafta kapatıldığını, 20 çalışanı olan Roma ofisinin açık kaldığını, ancak yakında buranın da kapanabileceğini düşünüyor. Moser; “İnsanlara dosya ve dizüstü bilgisayarlarını almaları için ofise gidebileceklerini söyledik ki bu sayede evden çalışmaya devam edebilsinler. Böylece evden çalışırken herhangi bir şeye ihtiyaçları olursa teknik olarak da olsa açık bir ofis sağladık.”

BBDO çalışanları birbirleriyle iletişim kurmak için konferans görüşmeleri ve video konferanstan yararlanıyor. Moser bunun en azından Nisan ayına kadar böyle olmasını bekliyor.

İtalya’da 55 çalışanı olan Grey de benzer bir durumda. Ajans bu hafta kapatıldı ve Genel Müdür Marta di Girolamo insanların özel bir durum olması durumunda ajansı kullanmalarına izin verileceğini belirtirken, “Hepimizin güvende olduğundan emin olmak istiyoruz. Bu konuda gerçekten çok titiziz” diyor.

İtalya’daki ajansların çoğu aynı zamanda yeni iş alanlarına girmek isterken ajansları kapalı olduğu için bu süreçlerde ciddi yavaşlamalar yaşıyorlar. Moser, “İtalya’daki üç ila dört yeni iş imkânının ortasındayız, ancak neredeyse hepsi askıya alındı” diyerek durumun ciddiyetini belirtiyor.

İtalya’da yoğun olarak görülen ancak tüm dünyada yaşanan çalışma modellerindeki bu değişiklikler aynı zamanda tüketici alışkanlıklarının da değişeceği anlamına geliyor.

Grey’in bazı müşterileri de yatırımlarını Mart ayı için ertelemiş durumda. Di Girolamo; “Müşterilerimize gerçek bir ortak olmak için buradayız, ama şimdilik herhangi bir tahminde bulunmak çok zor. İşlere gelince… Son üç haftadır her şey fazlasıyla sakin. Her ay gelen talepler bile ertelenmiş durumda.”

Bununla birlikte Milano ve Roma’da 220 personeli olan Mindshare’in Global CEO’su Nick Emery, aynı etkiyi hissetmediğini söylüyor: “İtalya’da çalışan ekiplerimiz şu anda evden çalışıyor. İşlerimiz de her zaman olduğu gibi devam ediyor. Mart ayı İtalya’da genellikle yılın en sakin ayıdır.”

Kampanyaları çeken veya erteleyen markalar söz konusu olduğunda, Di Girolamo, bu durumun ilerleyen süreçte yaşananların tekrarlayıp tekrarlamayacağı ile ilgili olduğunu söylüyor ve önümüzdeki haftalarda neler olacağı ile ilgili tahminlerde bulunmak için henüz çok erken olduğunu sözlerine ekliyor.

İtalya’da yoğun olarak görülen ancak tüm dünyada yaşanan çalışma modellerindeki bu değişiklikler aynı zamanda tüketici alışkanlıklarının da değişeceği anlamına geliyor. Gelecekte neler olacağını hep beraber göreceğiz.

Claire Beale & Gurjit Degun
Campaign UK

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye 97. sayısında yayımlanmıştır.