Fotoğraflarla ‘ajans ortamları’

Reklamcı olmak isteyen gençlerin en çok merak ettiği konuların başında, reklam ajanslarındaki çalışma ortamı gelir. Kendilerini rahat hissedebilecekleri eğlenceli bir yerde çalışmak isterler… Buradan hareketle, ajansların ve ajans çalışanlarının sosyal ağ hesaplarından (Facebook, Twitter, Instagram…) kendi paylaştıkları fotoğrafları derledik. Reklam ajanslarının, yoğun mesai saatlerinin arasındaki ‘eğlenceli tarafları’:

@Ping Digital @Creasoup / Eray Endeş ve Lorem Ipsum çalışıyor @Creasoup / Lorem Ipsum yorgun @Utopic Farm @41?29! / babacan patron @41?29! / happy hour @Buzz Digital @BUzz Digital/ boğaza karşı Ice Tea… @Alafortanfoni / doğumgünü kutlaması @Alafortanfoni / piknikte @Alametifarika / 90’lar @Alametifarika / doğumgünü kutlaması @Alametifarika / iftar sofrası @Alice BBDO / Belek’te @Büro’nun bürosu @C2A / kış hatırası @Concept / ajansın photoshop’a son derece hakim kedisi @Concept / ‘Cannes’dan muzdarip ayrılıyoruz’ @Concept / tam hizmet ajansı @Dekatlon Buzz / sosyal medya olimpiyatları @Sosyopath Social @Grey / yarışın başlamasını beklerken @Grey / geleneksel koridor yarışı @Gri Creative / happy hours @Gri Creative / müzik arası @Plasenta / ajans manzarası @Plasenta / paintball turnuvası @Hep İletişim / ne yapsam ne yapsam… @Hep İletişim / teras @Happy People Project @Happy People Project / kahvaltı masası @Happy People Project / ajans manzarası @igoa / beşinci yıl @igoa (evet, kıskanıyorum) @igoa / yeni ofis (evet bunu da kıskanıyorum) @Lamba Dijital @Leo Burnett İstanbul @Leo Burnett İstanbul / ‘bu kafalardayız’ @Likeable İstanbul / star wars günü kutlamaları @McCann İstanbul / ama sadece bir kısmı @Pixelplus / sosyal medya uzmanları @Sesli Harfler / the sopranos @Promoqube / olağan promoqube’lular @Promoqube (gözlük virali olabilir. ya da telefon) @Promoqube @Pure New Media / karpuz festivali @Rabarba / (ben ajansın yalancısıyım. şahsen oraya gittiğimde bu ablalar yoktu) @Rabarba / ben onların yalancısıyım -2 @Rabarba / ajans duvarında veciz sözler @TBWA\İstanbul / kreatif direktör @TBWA\İstanbul / tatile giderken @TBWA\İstanbul / kütüphane @TBWA\İstanbul / ‘yerimiz geniş’ @Wanda Digital @Wanda Digital / ‘müşteri ilişkileri’ @Wanda Socialist @Youth Republic / yılbaşı partisi

 

 

Bunları da beğenebilirsin
21 Yorumlar
 1. Naci Cip diyor

  ajans açmayı düşünüyorum da
  duvarlarda mario figürü standart birşey mi bilemedim. Nerden alabilirim admin?

 2. İsmini Vermek İstemeyen Öğrenci diyor

  İsterseniz bir de stajyerlerden dinleyin ajans ortamlarını.

  Reklam ajansları baskı, stres ve mutsuzluk dolu ortamlar stajyerler için. Özellikle tatillerinden feragat edip, şehir dışından gelip, ev-yurt tutup, fazla mesaiye zorunlu tutulan ve yemek-yol gibi masrafları dahi karşılanmayarak köle gibi çalıştırılan stajyerler için emin olun hiç de eğlenceli ortamlar değil. Çalışanlar, yeni gelen stajyerlere “kaç tane stajyer ağlatıp kaçırdıkları”nı anlatırken gaddarca bir haz duyuyorlar.

  Stajyerlerin fikirlerini ve emeklerini acımasızca sömürüp, farklı platformlarda emek hırsızlığı ve haksızlık edebiyatı yapılıyor. Bunun yanı sıra tüm ayak işleri de yaptırılıp bir de arkalarından aşağılayıcı dedikoduları yapılıyor. 2 seneye kadar çıkabilen ücretsiz ve sigortasız stajyerlik dönemi sonrası, “teşekkür” edilip kapının önüne konulabilme ihtimali de oldukça yüksek.

  Bunları biliyorum çünkü burada güllük gülistanlık fotoğraflarını gördüğümüz bir ajansta stajyerlik yaptım. Bu ajansların neredeyse hepsinde bir ya da daha fazla arkadaşım stajyerlik yaptı ve yorumlarımız, tespitlerimiz birbirinden farklı değil.

  Bazı ajansları bu söylediklerimden tenzih ediyorum. Şu anda yemek ve yol masraflarımın karşılandığı ve bana gerçekten bir şeyler öğretildiği ve saygı gördüğüm bir ajansta çalışıyorum. Biz öğrenciler de buna boyun eğmemeliyiz. Ne olursa olsun! Öğrenciler nasıl ki ajanslara mecbursa, ajanslar da en az o kadar mecbur öğrencilere.

  Eğer hak ve emeğe biraz saygınız varsa bu gidişat için bir şeyler yapın. Sesinizi çıkartın.

  1. isim yok diyor

   isim vermek istemeyen öğrenciye sonsuz katılıyorum ALO 170 SGK ya şikayette bulunup bu sömürüye bir dur denmeli !!!!!!!!!!

 3. Volkan diyor

  Bence iş veren fotoğraflarını da toplayın, sonra karşılaştırma yapalım sevincimiz ikiye katlansın 🙂

 4. vaytan diyor

  fotoğraflar sanki birazcık eski kalmış =/ köprünün altından çok reröröröröerreöler geçti, onlar gitti, birileri geldi, bir arkadaşa bakıp çıktılar falan.

 5. niii diyor

  Davulun sesi uzaktan hoş gelir diye bir laf var, bildiniz mi?

 6. eski bir ırgat diyor

  Eğer güzel bir kariyer yapmak ve mutlu olmak istiyorsanız böyle ajanslarda ağa çocuklarına çalışarak hayatınızı harcamayın.

  1. NotYet diyor

   Ne yapalım mesela bu ajanslarda çalışmayıp ?

 7. Yanmış Adam diyor

  Fotoğraflara kanmayın beyler, biz yandık siz yanmayın.

 8. Konsept diyor

  Tabi canım, her tarafta şeker kız kendyler partyler atkinlikler… Olum versenize adam gibi mesai cetvellerini görsün millet nedir ne değildir

 9. Clint Eastwood diyor

  yalancının ?

 10. ajanscalisani diyor

  arkadas nedir bu ajans çalışanlarındaki durmadan şikayet? biz çok çalışıyoruz en çok çalışıyoruz mesaiye kalıyoruz lafları. begenmiyor musunuz birader? sektor degistirirsin. ajanslarda 2 sene deneyimden sonra istedigin 3-5 bin liralardan bahsetsene? sabah saat 11 de ajansa check in yaptıgın zaman kimse de bir sey soylemiyor? ondan bahsetsene?

  stajere para vermiyormus, emek somuruluyormus. yahu sen meslek ogreneceksin diye adam mesaisinden ayırıyor daha ne parası verecek? sen o adamın adam / saat ucretini oduyor musun? stajerlerdeki bu ajans insanlarının bana birseyler ogretme zorunlulugu var kafasına da ayrıca hastayım. sorsan konuyla uzaktan yakından alakası yok, sonra bana bir sey ogretmiyor. Arkadasım sen ogrenmek için geleceksin sıkıstırıp soracaksın insanları. Dershane sanıyorlar valla.

  Arkadaslar ajanslarda mesai olur, ajanslarda sabaha kadar calısma olur. Geberene kadar calıstırırlar. Bunun karsılıgında da parmak arası terliginle, yırtık pırtık kotunla, patronlarınla geyige varacak muhabbetlerle, partilerle, içkiyle çalışırsın. İsin dogası bu.

  Ulan siz hiç bir inşaat işçisin tozun toprağın içinde çalışıyoruz dediğini ya da bir taksicinin tüm gün trafikteyiz diye dert yandıgını gördünüz mü?

  1. Ben Aptal Miyim? diyor

   Sagligimi, mutlulugumu, huzurumu bir parmak arasi terlige, iki goy goya satamam. Bu normal birseymis gibi gostermeyin.

   1. ajanscalisani diyor

    E olay çok basit çalışmazsın ki zaten ajans dünyasının en güzel yanı da bu. Doğal seleksiyon arasında kayıp gidiyor sizin gibiler.

 11. angutyus diyor

  4 senelik ajans deneyimlerim sonucunda bu tarz fotoğrafların tamamen tiyatro olduğunu söyleyebilirim. bizim de zaman zaman buna benzer aktivitelerimiz oldu fakat genel olarak çalışanların neredeyse tamamı mutsuz, huzursuz, stresli ve çalışmaktan bıkmış insanlardı. her kim ben ajansta mutluyum diyorsa yalan söylüyordur.

 12. her kim diyor

  ben ajansta mutluyum.

 13. reklam öğrencisi diyor

  İdealinde bir reklam ajansında çalışmak olan onlarca insan varken, bu sektöre girip başarısız olan ve bir süre sonra da ajanstan ayrılmak zorunda olan onca insan varken buraya yapılan antireklamajansı yorumlarını da kişileri de fazla önemsememek gerek kanımca.

 14. user diyor

  Benim cidden merak ettiğim buralarda 3-5 seneyi dolduran var mı?Yani fotoğraflar çok havalı,iddialı hatta google ofislerini aratmayan pekçok kişinin ideali ortamlar görülüyor.Peki maaş,sosyal haklar vs ne durumda.Bir arkadaşın dediği mesai,yoğun aralıksız çalışma ve stres çekme karşılığı insanlar hakettikleri maaşları alıyorlarmı.3-5 seneyi yada fazlasını dolduran varsa bi zahmet nedir ne değildir açıklayabilir mi.Böylece bizde pembe hayaller kurmaktan vazgeçip başka sektörlere geçebiliriz.Cevap yazacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

  1. isimsiz diyor

   Tabii ki var. Bak mesela yukarıda ajanscalisani rumuzlu arkadaş yazmış, her işin sıkıntısı var. Eğer sektörü eksileriyle kabul edersen şikayet etmez, ajansta geçirdiğin vaktin keyfini çıkarırsın. Uzun yıllar da çalışırsın. Bunu kolay gibi söylediğime bakma ÇOK ZOR! Bu yüzden sektörde tonla mutsuz insan var. Bu sektöre girmişsen ama mutlu değilsen, sirkülasyona kapılıyorsun. Kendini mutlu hissedeceğin, diğerlerinden daha az kötü bir ajans bulana kadar o ajans senin, bu ajans benim gezmeye başlıyorsun. Birkaç ay orada, birkaç yıl burada çalışıp gidiyorsun. Bu sektörde benim bir türlü kabullenemediğim acımasız çalışma saatleri ve hafta sonu ajansa gelmeler. Akşam 8 gibi ajanstan çıkayım diyorsan oturup uzun uzun düşünmen lazım bu sektöre girip girmemeyi. Para mevzusuna gelince hak ettiğini ilk yıllarda alman zor. Bak burada bile 2 yıllık deneyimle 3 bin lira istemeyi anormal görenler var. Olabilir. Oysaki 2 yıllık deneyimli birisi şu an 2 – 3 bin lira arası rahat alıyor. Tabii kreatif ekipleri baz alarak konuşuyorum. Benim sana tavsiyem pembe hayallerini hemen bir kenara bırak ve ilk fırsatta bir ajansta staja başla. Eksileri ve artıları kendi gözlerinle görmeye çalış.

 15. oztecnic diyor

  3 kuruşa iş yaptırmaya çalışan Türkiyenin lokomotifi firmalar var. Muslugu tutan firmalar. Bu kafayla Ajanslarda sömürü boldur. Türkiyenin pek çok sektorunde oldugu gibi….

 16. Aslı diyor

  Şu öğrenilmiş ajans kurallarını da pataklayasım geliyor. Neymiş, eğer reklamcıysan mesaiye kalmak Allah’ın emriymiş.

  Bu işi adam akıllı yapmayı aklına koyan ve doğru ekibi kurmayı becerebilen ajanslar zaman yönetimlerine markalarını da dahil ederler. Son dakika revizyonları işin kazasıdır, olur. Fakat hadi bakalım bu gece ne zaman hayata geçeceğini henüz kestiremediğimiz iş için sabahlıyoruz deyip milleti esir etmek psikopatlığın önde gidenidir. Olmaz demeyin, böyle şeyler sık sık olur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.