artwork

Jonathan Mildenhall Coca-Cola’dan Airbnb’ye geçiyor

9 sene önce

0

Jonathan Mildenhall Coca-Cola’daki, pazarlama iletişimi ve tasarımda mükemmellikten sorumlu kıdemli başkan yardımcılığı görevinden ayrılıyor. Mildenhall artık Airbnb CMO’su olarak profesyonel hayatına devam edecek.

Jonathan Mildenhall

Mildenhall, Airbnb’nin deneyimli Pazarlama Direktörü Amy Curtis Mclntyre’ın yerine geçecek.

Curtis-McIntyre Airbnb’ye Mart 2013’te katılmıştı ve görevinden 1 Haziran’da ayrılacak. Airbnb’nin yaptığı açıklamaya göre, ayrıldıktan sonra ailesiyle bir yolculuğa çıkacak ve gerçek tutkusu olan yazı yazmaya odaklanacak.

Mildenhall ise yeni göreviyle ilgili şunları söyledi: “Coca-Cola gibi global ölçekte dönüştürücü ve yaratıcı bir şekilde uyguladığı pazarlama çalışmalarıyla ünlü bir şirketi bırakmak kesinlikle kolay alınabilecek bir karar değil. Bununla birlikte, Airbnb ekibinin de şirketi dönüştürdüğü şey tam olarak bu. Airbnb hızlı bir şekilde büyük global bir markaya dönüşüyor, öyle bir marka ki sadece tüm dünyanın düşünme şeklini değiştirmiyor aynı zamanda davranışını da değiştiriyor. Airbnb’de kariyerimin en iyi işini yapacağıma inanıyorum.”

Jonathan Mildenhall Airbnb’ye tam da şirketin pazarlamasını geliştirdiği ve global kapsamını artırdığı bir dönemde katılıyor.

Curtis-McIntyre’ın liderliğinde San-Francisco merkezli şirket, geçtiğimiz Temmuz ayında reklam ajansı olarak Pereira & O’Dell ile anlaşmıştı.

2008’de kurulan şirket için marka bilinirliği her şeyden daha önemli hale geldi. Geçtiğimiz seneden önce şirketin pazarlama çalışmaları temel olarak doğrudan cevap alanına odaklanmıştı, örneğin arama motorları ve Facebook reklamları sözü edilen yerleri ziyaret edebilecek insanları hedef almaktaydı.

Airbnb ayrıca Eylül ayında ilk defa dört buçuk dakikalık kısa bir filmle birlikte TV reklamı yayınladı. Bu kısa film kullanıcıların Vine’larından oluşuyordu ve Sundance Channel’da yayınlandı. Bu kampanyanın arkasındaki ajans Mullen’dı.

Halka kapalı özel bir şirket olan Airbnb, pazarlama bütçesini açıklamıyor ama Coca Cola’dan farklı bir skalada olduğunu düşünmek yanlış olmaz. Kantar Media’ya göre geçen yıl marka, mecralara 300 bin dolar harcadı. Geçtiğimiz Ekim itibariyle Curtis-McIntyre’ın pazarlama ekibinde 20 kişi bulunuyor.

 

Senin için
Tümünü göster
Pegasus Hava Yolları’nda üst düzey atama

Mehmet T. Nane, Pegasus Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı oldu...

Publicis Groupe Türkiye’de üst düzey atama

Hülya Cesur, Publicis Groupe Türkiye’ye Chief Growth Officer ve Yönetim...