Site icon Campaign Türkiye

Airbnb “aidiyet” sembolüyle markayı yeniden tanımlıyor

Airbnb, markanın kimliğini yeni bir görünüm ve ismindeki “A” harfine odaklanan bir logoyla revize ediyor. Ancak markanın dediğine göre, dünya çapında müşterilerin kendi kişiselleştirilmiş versiyonlarını yaratmaları da mümkün olacak.

Şirket, sembole, “aidiyetin evrensel sembolü” olarak açıkladıkları “Bélo” ismini verdi.

“A” harfine ve ters çevrilmiş bir kalp şekline benzeyen sembol, grafiksel ve fiziksel olarak bir anahtarlık gibi işleyebilmesi için tasarlandı. Şirket Bélo’nun “insanlar, yerler, aşk, Airbnb”yi sembolize ettiğini söylüyor.

Airbnb’nin yeni görüntüsü, Londra’daki DesignStudio ajansı işbirliğiyle, ajansın kurucu ortağı Paul Stafford’un Airbnb ekibiyle, şirketin San Francisco genel merkezinde 12 ay süren çalışmaları sonucunda yaratıldı.

Airbnb eski gösterişli kimliğinin yerine geçen yenilediği markasının açılışını, dün ilk kaydedilen evin oturma odasında gerçekleştirdiği etkinlikte, bir websitesi ve büyük açıklama öncesi beklenti yaratmayı amaçlayan bir geri sayım eşliğinde yaptı.

Airbnb’nin kurucu ortağı ve başkanı Brian Chesky, bir blogda: “Create Airbnb ile, herkese, ortak sembolümüzün altında kendilerine has bir sembol yaratma imkanı veriyoruz. Bu ev yapımı sembol, her birimiz kadar benzersiz olabilir ve ne zaman karşılaşsanız hep biraz farklı olacaktır.”

Firmanın yeni görünümü yazı tipi, renk şemaları ve dünyada “ait olabileceğiniz” farklı yerleri gösteren  “yeniden tasarlanan” ana sayfasındaki “Discover” bölümü dahil olmak üzere işlerin tamamı için uygulandı.

Airbnb yeniden marka yaratım sürecini açıkladığı bir video yayımladı. 100 saniyelik filmde, “Ait olma”, “Hepimiz bağlanmak ve paylaşmak istiyoruz”, “Kabul görüşmüş ve güvende hissetmek için, “Buna her yerde sahip olduğunu hayal edin” ve “Gördüğünüz zaman ait olduğunu bileceksiniz” gibi duygusal kalıplar dizisiyle yeniden tanımladığını markasının altını çiziyor.

Kaynak: Brand Republic

 

 

Exit mobile version