“Aile olmak” dedi 5,5 milyona dokundu

Yapı Kredi’nin son reklam filmi sadece sosyal medyada 5,5 milyondan fazla izlendi. Filmin ortaya çıkış sürecini Arda Öztaşkın ve Emre Kaplan anlattı. Kamer Yılmaz
Geçtiğimiz yıl ‘aile olmak’ kavramı üzerine kurguladığı reklam kampanyalarına bu yıl da devam eden Yapı Kredi, imaj filmini de bu konsept ile kurguladı. Daha önce hayatımıza giren Kaya Ailesi ile ‘aile olmak’ kavramı üzerine yoğunlaşan marka, imaj filminde bu kavramı biraz daha genişletti ve çok daha büyük bir çatı altında kampanyalarını kurgulamaya başladı.

“Aile olmak” kavramı büyüyor…
Kaya Ailesi ile başlayan aile olmak kavramının büyüyerek, kan bağı olmaksızın da aile olunabileceğini vurgulayan reklam filminin yeni çatısını Yapı Kredi Marka Yönetimi Direktörü Arda Öztaşkın şu sözlerle anlatıyor: “Yapı Kredi olarak iletişim temamızın temelini Türk toplumu için en önemli kavramlardan biri olan ‘aile’ üzerine oluşturduk ve öyle de devam ediyoruz. Hem Kaya Ailesi ile yaptığımız işler hem de son kurumsal filmimiz aslında tamamen marka için hedeflediğimiz ‘aile, güven, destek’ temalarını içeriyor. ‘Kan bağı olmadan da aile olunur’ ana fikri üzerine kurguladığımız kurumsal filmimizde, insanların birbirine duyduğu sevgi, güven, bağlılık gibi değerlerin kan bağı olmadan da aile olmaya yettiğini vurgulamaya çalıştık. ‘Her zaman, her koşulda yanında olanlardır aile dediğin’ dedik ve filmde, birbirini tanımayan bir grup gencin futbol sahasında kardeş olması, ustanın çırağına olan evlat sevgisi, bir köy öğretmeninin öğrencilerine gösterdiği anne şefkati gibi örneklerle ülkemiz insanının aile kavramına yüklediği en önemli değerleri anlattık.”
Reklam filmi son karesinde gördüğümüz Yapı Kredi çalışanları ile Kaya Ailesi’nin selamladığı izleyici için; “en büyük ailemizi yani ülkemizi selamlıyoruz” diyen Öztaşkın, bu söylemin kendileri için en uygun söylem olduğunu belirtiyor. Ve Yapı Kredi’nin müşterilerine yaklaşımını ise şu şekilde belirtiyor: “Yapı Kredi de tam 71 yıldır tüm müşterilerini aileden biri gibi görerek, onlar için sınırsız hizmet sunmaya çalışıyor; ihtiyaçlarına destek, mutluluklarına ortak oluyor. Bu anlayış doğrultusunda “Hepimiz tek bir ailenin parçasıyız” mesajını da reklam filmimize taşıdık. Yapı Kredi olarak bundan sonraki çalışmalarımızda da aile konseptimizi sürdürmeye devam edeceğiz.”
Rafineri Reklam Ajansı CCO’su Emre Kaplan ise yeni reklam filmindeki aile olmak kavramının büyümesi ile ilgili şunları ifade ediyor: “Ürün ve hizmetlerimizi Timur Acar ve Hasibe Eren’in can verdiği Kaya Ailesi’nin maceralarıyla anlatıyoruz. Bu kurumsal filmde ise anlatmak istediğimiz kavramı daha da genişletmek için Türkiye’den pek çok aileyi kullanmayı uygun gördük. Kan bağı olmadan aile olmuş pek çok gerçek aile…”

Müşteriyle ilişkiyi aile tarif etti
İmaj kampanyası için amaçlarının marka inancını anlatmak ve bankanın müşteriyle olan ilişkisini tarif etmek olduğunu anlatan Emre Kaplan, bunun için en uygun konseptin de aile olduğunu şu sözleriyle anlatıyor: “İnsanın ailesiyle olan ilişkisini adresleyen, bir anne veya babanın çocuğuna olan sevgisini ya da çocuğun onlara olan bağlılığını işleyen pek çok film var. Bu filmde biraz daha işlenmemiş bir alana odaklandık. İnsanın kan bağı olmadan da bazen arkadaşlarıyla, bazen de çalışanlarıyla aile gibi hissedebileceğini anlattık. Bu şekilde hem Yapı Kredi’nin müşterileriyle olan ilişkisini hem de ‘Hizmette sınır yoktur’ felsefesiyle gönülden çalışan on binlerce kişilik büyük Yapı Kredi ailesini tarif etmiş olduk.”

Yapı Kredi daha önceki filmlerinde de Rafineri ile birlikte çalışarak birbirinden başarılı işler ortaya çıkarmıştı. Arda Öztaşkın bu süreçte Rafineri ile uyumlu bir prodüksiyon süreci geçirdiklerini belitirken imaj kampanyası kapsamındaki filmin finalinde 200’e yakın çalışma arkadaşlarının yer almasının da bu filmi ayrıca önemli bir hale getirdiğini anlatıyor. Gerçek çalışanların filmde yer alması samimi bir ortam yaratırken filmin banka içinde de beğenilmesine ve ilgi görmesine neden oluyor.

İzleyiciyi yakalayan bir film
Kan bağı olmadan da aile olunabileceğini vurgulayan ve aslında son derece duygusal bir etki yaratan reklam filmi yayınlandığı andan itibaren oldukça güzel tepkiler almayı başardı. Filmin yaratıcılarından Emre Kaplan bu geri dönüşlerle ilgili görüşlerini şu şekilde belirtiyor: “Gerçek bir içgörü işlediğinizde insanlar kendilerinden bir şey buluyor. Ve yapılan iş sessizce geçen bir reklam olarak kalmıyor. İzleyiciyi gerçekten yakalıyor. Onlara bir bakış açısı veriyor. Bana göre filmin başarısının arkasındaki en önemli faktörlerden biri de çekimleri gerçek ‘ailelerle’ gerçekleştirmemizdi. Gerçek bir genç futbol takımı, oto sanayiden gerçek bir usta ve tabii ki filmin sonunda finali yaptığımız yüzlerce gerçek Yapı Kredi çalışanı, filmimizi bu kadar inandırıcı kıldı.”
Sadece reklam filmiyle sınırlı kalmayacaklarını aynı zamanda farklı mecralarda da aile temalı özel projelerle iletişim hedefleri olduğunu belirten Arda Öztaşkın, sosyal medyada 5,5 milyondan fazla izlenen reklam filmi ve aile olmak kavramı ile ilgili hedeflerini şu sözlerle belirtiyor: “Görüyoruz ki izleyen herkes filmde kendinden bir parça buldu ve filmi benimsedi. Bu da bizim ne kadar doğru bir içgörüyle yola çıktığımızı bir kez daha gösteriyor. Kampanya, marka skorlarımıza da olumlu yansıdı. Araştırma sonuçları, ‘aile’ kavramının ve çağrışımlarının oldukça sağlam şekilde marka ile ilişkilendirildiğini gösteriyor. Son olarak Star TV ile kanalın en önemli dizi ve programlarını ‘aile teması’ ile birleştirerek yaptığımız spotları, yine kanalın en çok izlenen içeriklerinde kullandık. Zor ve titizlikle hazırlanan bir işti. Ancak, bunun da oldukça ilgi gördüğünü söyleyebilirim.”
Emre Kaplan da Yapı Kredi için “aile konsepti”nin sadece Kaya Ailesi’yle işlenilen bir reklam fikri olmadığını ve uzun soluklu bir marka stratejisi olduğunu belirtti.

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye Nisan 2016 sayısında yayınlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.