artwork

Ah be annem…

11 yıl önce

1

Bildiğimiz gibi Mayıs ayının ikinci pazar günü Anneler Günü’dür. Anneler Günü evrensel bir gün, dünyada milyonlarca anne bugün çocukları tarafından sevgi ve saygı ile anılır.
Anneler Günü ülkemizde 1955 yılından bu yana kutlanıyor. Türk Kadınlar Birliği ülkemizde her yıl çocukları için büyük fedakarlığa katla­nan annelerden birini yılın annesi seçer. Yılın annesinin kişiliğinde tüm annelere iyi dilekler sunulur.

“Dünyada anne sevgisinin yerini dolduracak hiçbir sevgi yoktur. Yılın bir gününü annelere ayıralım. O günü annelerimizle ilgili anılarla dolduralım. Böylece annelerimize olan sevgi borcumuzu ödeyelim.”

Anneler günü kutlamaları ilk kez 1908 yılında Amerika’da bu tarihi deyişiyle gündeme geldi.
Her yıl mayıs ayının ikinci pazar günü gazetelerde annelerle ilgili yazılar, anılar, şiirler yayınlanır. Radyo ve televizyonda ana sevgisini konu eden konuşmalar yapılır.  Okullarda ayrıca Anneler Günü nedeniyle toplantılar düzenlenir. Bu toplantılarda okunan şiirler, söylenen türküler, şarkılar,  hep annelere armağan edilir. Filmler gösterilir. Sergiler düzenlenir.
Eskiler  iyi bilir, Anneler Günü’nde annemize bir demet kır çiçeği armağan edip, bir güzel sözcükle yanağından öperek onu çok mutlu ederdik… Ah be annem sen bi’tanesin :)

İletişim dünyasında ise bakın durum nasıl…

Yapılan bir araştırmada, 2011 yılında Anneler Günü ve Sevgililer Günü başta olmak üzere, özel günlere yapılan reklam yatırımlarında dikkat çekici bir azalma yaşandığını ortaya çıktı. Sevgililer Günü ile başlayan düşüş, Anneler Günü ile devam ediyor. Medyada yer alan haber ve reklamların sayılarında bir önceki yıllara oranla önemli farklar gözlenirken, bu gelişmelerden  yola çıkarak bazı sonuçlara baktığımızda ise;

Reytingi yüksek  TV kanallarında  yayınlanan reklam kuşaklarında Nisan, Mayıs 2011 tarihleri arasında, 30 markanın “Anneler Günü” temalı reklamlarının sürelerinde, önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 33 azalma olduğu tespit edildi. 2010 yılında 32 markanın toplam 3 bin 905 reklam spotu yaklaşık 21 saat ekrana gelirken; 2011 yılında ise 30 markanın toplam 3 bin 158 reklam spotu yaklaşık 14 saat boyunca ekranlardan hedef kitleye ulaştı.

Araştırma sonuçları, geçtiğimiz yıllarda Anneler Günü için büyük reklam yatırımı yapan markaların bir kısmının, 2011’de bu özel güne ilgi göstermediğini ortaya çıkardı.

Anneler Günü’ne geçen yıllarda en çok reklam yatırımı yapan sektör, geçtiğimiz yıla oranla reklam yatırımını 2,5 kat arttıran küçük ev aletleri sektörü oldu. Geçtiğimiz yıl bu özel gün için hiç reklam vermeyen pek çok küçük ev aletleri markası, geçen senelerde duygusal ritmi yüksek reklamları ve kampanyaları ile dikkatleri çekti. Anneler Günü’ne en çok ilgi gösteren ikinci sektör ise, reklamlarında yüzde 45 oranında artış yaşanan bankacılık sektörü oldu.

2011’de Anneler Günü için yaptığı büyük reklam yatırımları ile dikkat çeken sektörlerin bir kısmı, geçtiğimiz yıllarda  ivme kaybetti. 2010 yılında bu özel güne en çok reklamı ayakkabı/çanta sektörü verirken, sektörün geçen yılki reklamları ise yaklaşık 5 kat kadar düşüş gösterdi. Mücevherat, reklam yatırımını azaltan bir diğer sektör oldu. Geçtiğimiz yılların en çok reklam veren ikinci sektörü olan mücevherat, geçen yıl yüzde 35 oranında gerileyerek dördüncülüğe indi.

Konuyla  ilgili en çok reklam veren marka Arçelik oldu. Arçelik, Nisan-Mayıs tarihleri arasında, 180 reklam spotunu hedef kitlesinin ilgisine sundu. Konuyla ilgili reklama en çok yatırım yapan ikinci marka ise 2010 yılına oranla reklamlarında yüzde 36 oranında düşüş yaşanan Bosch oldu.

Anneler Günü için reklama en çok yatırım yapan diğer markalar sırasıyla; Maximum Kart, Beko, Tefal, Advantage Card, Singer, Ceyo, Zen, Saray Halı, Ariş Mücevherat, Atasay, Ofçay, Bellona ve Korkmaz oldular.

2010’da ise Anneler Günü’ne en çok reklam yatırım yapan marka olan Polaris, geçen yıllarda TV mecrasına reklam vermemeyi tercih etti. 2010 yılında en çok reklam veren sıralamasında üst sıralarda yer alıp, bu yıl ekranlarda görünmeyen diğer markalar ise Calgon, Bernardo By Gift Home, Altınbaş, King, Arzum ve Anadolu Hayat Emeklilik oldu. Bakalım 2013’ün araştırmaları neler gösterecek…

Anneler Günü’nün ülkemizde simgesi olan ‘inci küpeli anne’ çizimi, 1963’te Hürriyet’in unutulmaz yazı işleri müdürü Tahsin Öztin tarafından oluşturulmuştur.

Ender Merter / espasiletisim.com

——————————————————————————————

Ender Merter kimdir?

30 yılı aşkın bir süredir reklam sektörünün içerisinde olan Ender Merter, aynı zamanda kurucusu olduğu Espas İletişim’in başkanlığını yürütüyor. Türkiye gazetesinde köşe yazarlığı yapan Merter, Bloomberg HT kanalında da, “Ender Merter ile Reklamarkası” adlı programı yapıyor. Çok sayıda kitaba da imza atan Merter’in son dönemde Boyut Yayınevi’nden çıkan “Kriz Seven İletişimci” ve “Köşe Kapmaca” adlı kitapları da dikkat çekiyor. Twitter @Emerter