artwork

Ağzı bozuk küçük prenseslerden acı gerçekler

9 yıl önce

0

Aktivist tişört üreticisi FCKH8, yeni kampanyasıyla şok edici bir gerçeği şok edici bir yolla paylaşıyor ve tabii sonunda tişört satmayı hedefliyor.

FCKH8, YouTube’da yayınladığı bir videoyla (video daha sonra YouTube’dan kaldırıldı ancak Vimeo’da mevcut) insanlara şunu sordu: Sizi ne rahatsız eder? Toplumun kadınlara karşı eşitsiz ve vahşi yaklaşımı mı yoksa “fuck” diyen küçük bir kız çocuğu mu? İnsanların yorumlarına bakılırsa, tercihleri ikinci şık yönünde.

İşin komik yanı, zaten mesele de bu. Şikayet edenler de videonun asıl amacını anladıklarını söylüyorlar ama sonuç olarak bunu aşamamışlar ki video YouTube’dan kaldırıldı.

FCKH8, mesajını küfretmeden de  iletebilir ve tişörtlerini satabilir miydi? Tabii, yapabilirdi ama insanlar izler miydi? Videoda belirtilen istatistiki bilgiler hepimizin çoktan bildiği, hatta ezberlediği bilgiler; kadınlar aynı işi yaptıkları halde erkeklerden daha az maaş alıyorlar, dünyanın her yerinde şiddete ve tecavüze maruz kalıyorlar, üstelik kurban olmalarına rağmen suçluymuş muamelesi görüyorlar. FCKH8, bu maalesef artık alışmaya başladığımız bilgileri yeni bir şey katarak, bir şekilde şok ederek söyleme çabasında. Markanın adını da incelersek fuck kelimesiyle barışık olduklarını anlayabiliriz.

Videonun yapımcısı Mike Kon (evet, bir erkek yapmış bunu) kampanyayı şöyle açıklıyor: “Bazı yetişkinler bu küçük kızların iyi bir amaç için küfürlü kelimeleri kullanmasından rahatsız olabilirler. Bu çocukların söyledikleri şeyler şok edici ama görünen o ki her beş kadından birinin cinsel tacize ya da tecavüze uğradığı gerçeği toplumun 4 harfli bir kelime karşısında daha az önemsediği bir mesele. Bu kızların bu dengesizliğe dikkat çekmelerini seviyoruz.”

 

 

Senin için
Tümünü göster
Barilla’dan Sevgililer Günü İçin Romantik Bir Dokunuş

Barilla ile Sevgililer Günü: Makarna ile Sevgiyi İfade Etmek...

Happy People Project üst üste ikinci sene Super Bowl’da

Happy People Project imzalı reklam filmi iki senedir dünyanın en...

Disney’den Epic Games’e 1,5 milyar dolar yatırım

Eğlence endüstrisinin en büyük şirketlerinden Walt Disney, video oyunu geliştiricisi...