Aegis-Dentsu anlaşmasının tamamlanması 2013’e kaldı

Dentsu’nun Aegis’i 5.1 milyar dolara devralması ilk başta öngörüldüğü üzere Noel’den önce gerçekleşmeyecek, hatta gelecek yıla kadar tamamlanamayabilir. Bunun sebebi anlaşmayı inceleyen Çinli düzenleyicilerin yavaş ilerleyen süreci.

Dentsu Genel Başkanı ve CEO’su Tadashi Ishii ve Aegis Genel Müdürü Jerry Buhlmann

Ministry of Commerce of the People’s Republic of China (Mofcom), tartışmaların Ağustos ayından başlamış olmasına rağmen birleşmenin resmi bildirimini kabul etmiş değil.

Mofcom, resmi bildirimi kabul etmesininden sonra, 120 gün içinde  karar verecek.

Aegis, Dentsu ve kendilerinin “28 Şubat 2013’te veya daha öncesinde bu tablonun (yani Aegis’in Dentsu’ya transferi) daha etkili olacağına inandıklarını” ve “Mofcom’la olan dialoglarına yapıcı olmaya devam edeceklerini” söyledi.

Anlaşılan o ki Aegis ve Dentsu Çin’de bir netlik olmadan harekete geçmek istemiyorlar, bu durum onların 5.1 milyar dolarlık anlaşmalarına bir tehdit oluşturmuyor.

Çin reklam harcamalarınca dünyanın en büyük üçüncü pazarı ve Dentsu’nun iç pazarı olan Japonya’yı gelecek birkaç yıl içerisinde arkada bırakcağı öngörülüyor.

Çin ve Japonya şu anda Japonya’da Senkaku ve Çin’de Diaoyu olarak bilinen bir grup adanın mülkiyeti için diplomatik olarak birbirlerine düşmüş durumdalar. Japonya’nın bu adalardan bazılarını Eylül ayında özel Japon sahiplerinden almaları Çinli tüketiciler arasında Japon malı ürünlerine karşı bir boykotu ateşledi.

Aegis, bu tablo etkili olana kadar Londra Menkul Kıymetler Borsası’nda listede kalacak. Hisse bedeli anlaşmanın yapıldığı Temmuz ayından bu yana değişmedi.

Öte yandan bütün diğer ulusal ve bölgesel rekabet otoriteleri bu birleşmeye yeşil ışık yakmış durumda.

Aegis ayrıca Avusturya’da bulunan bir mobil ajans olan IQ mobile’ın sahibi oldu.

Aegis Media Americas & EMEA’nın CEO’su Nigel Morris bu konuyla ilgili şunları söyledi: “Avusturya mobil pazarında itibar sahibi olan uzman bir ajans olan IQ mobile’ın alınması bu pazarda Aegis Media’nın dijital hizmet tekliflerini ayırt edici kılma yolunda önemli bir adım. Bu alım dijital kapasitemizi güçlendirme stratejimizi destekleyen bir şey ve Avusturya ve Orta ve Doğu Avrupa’da Aegis Media’nın mobil işini artırmak için fırsat sağlayacak.”

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.