artwork

Adobe’dan 2022 için yaratıcı trendler

2 yıl önce

0

Adobe Stock, 2022’nin en büyük yaratıcı trendleri hakkında öngörüde bulunuyor. Adobe Stock’un yayınladığı 2022 yaratıcı trendler, pandeminin etkisine markaların nasıl tepki verdiği konusunda kayda değer bir değişime işaret ediyor.

Adobe, tekrarlanan arama terimlerini ve reklam kampanyalarını analiz etmeyi, sosyal platformları izlemeyi kapsayan araştırmaları derlemek için global tahmin şirketi WGSN ile çalıştı.

2021’de pandemi; temkinli mesajlaşma, konfor ve kişisel bakım arzusuyla dolu yeni bir yaratıcılık dalgası yarattı.

Bu yıl insanlar gelecek konusunda daha iyimser ve sevdikleriyle anlamlı bağlar kurmaya kararlı. Adobe’dan Brenda Milis, bu iki unsurun 2022’de görsel, tasarım ve motion trendlerinde yaratıcılıkla birleşeceğini söyledi.

Milis: “İyimserlik, eğlence ve hatta mizah içeren yaratıcı projelerle inanılmaz derecede meşgul olan insanları görüyoruz. Hepimiz otantik, anlamlı bağlantıya her zamankinden daha çok açız. Birbirimize ihtiyacımız var.” diye ekledi.

İşte Adobe’un 2022 için yaratıcı trend tahminlerinden bazıları:

Motion

Harekete Geç

TikTok tarafından popüler hale getirilen dans trendi 2022’de de devam edecek. İnsanlar kendilerini ifade etmenin ve başkalarıyla duygusal olarak bağlantı kurmanın bir yolu olarak hareket, dans ve ritme ilgi duyuyor. Apple, Adidas, Toyota ve Bud Light gibi markalar son kampanyalarında halihazırda trendi uyguluyorlardı.

Metaverse Mix

Metaverse 2021’in en yeni moda kelimesiydi ve yakın zamanda ortadan kaybolmayacak da. 2022’de markalar, dijital ve fiziksel dünyaları yaratıcılık aracılığıyla birleştirmenin yollarını keşfedecek.

Milis: “Metaverse’ün bir yer ve deneyim olarak gerçek bir anlamı var. Diğer insanlarla bağlantı oluşturmayı barındırıyor.”

Tasarım eğilimleri

Soft Pop, 2022’de popüler olacak ve pastel 3D karikatür çizimleriyle tanımlanan ilginç bir hava getirecek.

Bu arada yaratıcılık da doğaya odaklanacak. Adobe’a göre “temiz modernizm”i içeren Yeni Naturalizm; süreç sanatı, post-minimalizm ve temiz yaşamı kapsayacak.

Görsel eğilimler 

Yeni Natüralizm ile birlikte ilerlemek, sürdürülebilirlik ve daha yeşil yaşama odaklanan görsel bir trend olan “Prioritize the Planet”dir. Adobe ayrıca yaratıcıların, pozitif kalmak ve hayattaki küçük sevinçleri yakalayabilmeleri için tüketicilere ilham veren “Power of Playfulness”ı benimseyeceğini tahmin ediyor.

Adobe’un “Centered Self” (Merkeze kendini koyma) dediği şey, bu trende eksiksiz olarak uymaktır; bu da stres, depresyon ve tükenmişlikteki artışta zihin sağlığının önemine dikkat çekiyor. Milis’e göre bu trend en büyük dayanma gücüne sahip: “İnsanlar kendilerini savunma kavramını gerçekten anlamaya başlıyor. Güç ve denge bulma ihtiyacı öncelik kazanıyor ve bunun ortadan kalkacağını sanmıyorum.”