Site icon Campaign Türkiye

Adidas’tan özel resmi Euro 2024 maç topu

Adidas, yaklaşan UEFA EURO 2024 için FUSSBALLLIEBE Resmi Maç Topunu tanıttı. “Futbol aşkı” (love of soccer) anlamına gelen bu tasarım, Connected Ball Teknolojisini rekabete getiren ilk top olacak.

Şaşırtıcı bir şekilde, bu özel top, oyunda daha fazla doğruluk sağlayacak şekilde tasarlandı.

İlk bakışta, benzersiz tasarımının, dış kabukta stratejik olarak yerleştirilmiş kabartmalı oyuklarla tamamlanan 20 parçalı bir “hassas kabuk” panel şekline sahip olduğu fark edilebilir.

Ayrıca bu elemanlar, topun üzerindeki hava akışını kontrol etmek ve böylece hassasiyeti en üst düzeye çıkarmak için ise kapsamlı bir şekilde araştırıldı ve test edildi.

Top, maksimum şekil ve hava tutmayı sağlarken hızlı oyunu desteklemek için doğruluk ve tutarlılık için ayarlanmış bir eklenti olan CTR-CORE‘u içeriyor.

Hepsi bu değil. Tasarımı dinamik olan FUSSBALLLIEBE, aynı zamanda; renkli kenarlar, kıvrımlar ve noktalarla öne çıkan siyah kanat şekillerine sahip. Ayrıca estetik, rakip ulusların canlılığını kutlayan kırmızı, mavi, yeşil ve turuncu renklerin cesur kullanımıyla topun hareketini ve oyunun enerjisini temsil ediyor.

Her turnuva stadyumunun ve ev sahibi şehrin adı da, prestijli spor yarışmasının özel baskısına saygı duruşu niteliğinde olacak şekilde topun üzerinde resmedilmiş.

Bahsedildiği gibi, UEFA Avrupa Futbol Şampiyonası‘nda ilk kez bu Resmi Maç Topu (the Official Match Ball), maç görevlilerine gerçek zamanlı olarak kesin top verileri sağlayan Adidas’ın Connected Ball Technology (Bağlantılı Top Teknolojisi) içerecek.

Kinexon ile işbirliği içinde geliştirilen oyuncu pozisyon verilerini yapay zeka ile birleştirerek UEFA’nın yarı otomatik ofsayt teknolojisine (semi-automated offside technology) katkıda bulunuyor ve maç içinde daha hızlı karar alınmasını destekliyor.

Teknoloji, topa her bir dokunuşu tespit ederek VAR görevlilerinin elle oynama ve penaltı olaylarını hızlı bir şekilde çözmesine yardımcı oluyor.

Sürdürülebilirlik elbette konunun dışında bırakılmıyor. Top, geri dönüştürülmüş polyester ve su bazlı mürekkeple birleştirilen mısır lifleri, şeker kamışı, odun hamuru ve kauçuk gibi biyo bazlı malzemelerden yapılmıştır.

Ayrıca kürenin üzerindeki kaplama, aerodinamiği geliştirmek için mikro ve makro dokulara sahip poliüretandan üretilmiş ve CTR-CORE’u, yenilenebilir, doğal kauçuktan ve çift yamalı PES kumaş karkastan oluşuyor.

Adidas Football’un ürün ve tasarımdan sorumlu başkan yardımcısı Sam Handy: “Bu Resmi Maç Topunu tasarlarken, turnuvanın enerjisinden, çeşitliliğinden ve Avrupa’nın futbola olan sevgisinden ilham aldık. Bunu aklımızda tutarak, FUSSBALLLIEBE’nin vurulduğu her yere neşe getireceğini umuyoruz” dedi.

Kaynak: DesignTAXI

https://designtaxi.com/news/425737/Adidas-Designs-Official-Euro-2024-Match-Ball-That-Detects-Any-Kick-In-Real-Time/

Exit mobile version