artwork

Adidas Olimpik Park’ta protesto edildi

12 yıl önce

0

2012 Londra Olimpiyatları’nın resmi sponsoru Adidas, Olimpik Park’a bakan kuleye marka logosunun projeksiyonla yansıtılmasıyla protesto edildi.

Sivil toplum kuruluşu War on Want, Pazar akşamı Olimpik Park’ın yanında bulunan Dennison Point binasına yaklaşık 20 metre uzunluğunda bir projeksiyon gösterimi yaptı. Gösterimde, Adidas logosu ve onun altında işçilerine kötü muamele yaptığı için “exploitation: not OK here, not OK anywhere” (sömürü: burada hoş değil, hiçbir yerde hoş değil) yazıları yer aldı.

Sivil toplum kuruluşunun insanların 100 metre erkekler finalini izledikten sonra Olimpik Park’tan ayrılma zamanı olan yerel saatte 10:30-11:00 arasında bu gösterimi yaptığı iddia edildi.

War on Want, Olimpiyatlar’ın resmi giyim sponsoru olan ve şimdiye kadar 150 milyon dolar değerinde Olimpik malzeme üreten Adidas’ın işçilerini düşük maaşla çalıştırdığını ve işçilere verilen bazı öğünleri atladığını iddia etti.

War on Want’a göre Kamboçya’nın başkenti Phnom Penh yakınlarında yer alan Adidas fabrikasındaki işçiler, haftalık 15 dolara çalıştırılıyor, çalışma saatleri artırılmaya zorlanıyor ve yeterli yiyeceklere ulaşamayıp kötü koşullarda yaşamlarını sürdürüyorlar. Sivil toplum kuruluşu ayrıca Filipinler, Endonezya, Sri Lanka ve Çin’deki işçilerin açlık sınırındaki ücretlerle yaşam mücadelesi verdiğini belirtti.