artwork

adidas, Kanye West ile bağını sonlandırdı

1 yıl önce

0

adidas 25 Ekim’de, Ye olarak da bilinen Kanye West ile olan ortaklığını hızlı bir şekilde sona erdirdi.

Rapçi ve moda tasarımcısı, bu ayın başlarında Twitter ve Instagram’da Yahudi aleyhinde yorumlar yayınladığından beri marka, onunla bağlarını kesme baskısıyla karşı karşıya kaldı.

Alman spor giyim şirketi, West ile 2013 yılında sınırlı sayıda üretilmiş Yeezy trainer’ları üzerinde çalışmaya başlamıştı. O zamandan beri 2015 yılında ilk serisini piyasaya süren adidas Yeezy çalışmasında onunla iş birliği yaptı. Adidas yaptığı açıklamada şunları söyledi: “adidas, yahudi karşıtlığına ve diğer hiçbir tür nefret söylemine müsamaha göstermez. Ye’nin son yorumları ve eylemleri kabul edilemez, nefret dolu ve tehlikeliydi. Şirketin çeşitlilik ve kapsayıcılık, karşılıklı saygı ve adalet değerlerini ihlal ediyor.

Kapsamlı bir incelemeden sonra şirket, Ye ile olan ortaklığını derhal sona erdirme, Yeezy markalı ürünlerin üretimini durdurma, Ye ve şirketlerine yapılan tüm ödemeleri durdurma kararı aldı. adidas, adidas Yeezy işini derhal durduracak.”

adidas’a göre; hamlenin 2022’de net geliri üzerinde 250 milyon Euro’ya (217,8 milyon £) kadar kısa vadeli olumsuz bir etkisi olması bekleniyor.

Marka, ekim ayı başlarında Paris Moda Haftası’nda “White lives matter” tişörtü giydiğinden beri West ile olan ilişkisini gözden geçiriyordu.

Hamle, moda evi Balenciaga ve yetenek ajansı Creative Artists Agency gibi diğer markaların da West ile bağlarını kesmesini takiben geldi. West, yayın sırasında henüz gelişmeler hakkında yorum yapmadı.

 

Çeviri ve Uyarlama: Necla Eylül Durukan
Kaynak: Campaign UK