artwork

AdGreen’in karbon hesaplayıcısı faaliyetine başlıyor

3 yıl önce

0

AdGreen‘in reklam prodüksiyon sektörü için özel olarak tasarlanmış karbon hesaplayıcısı, bu aracı kullanmak için kayıtlı 130’dan fazla marka, reklam ajansı ve prodüksiyon şirketi ile bugün (29 Eylül) hayata geçiriliyor.

Unilever İngiltere ve İrlanda Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü ve Ad Net Zero Başkanı Sebastian Munden, reklam endüstrisini karbon hesaplayıcıyı kullanmaya davet etti.

“AdGreen karbon hesaplayıcı, reklam prodüksiyon sürecinde yer alan her reklam profesyoneli için mükemmel bir araçtır. Bunun kullanımını Unilever reklam prodüksiyonlarının üretimine dahil edeceğiz.

“Herkesi bu araca kaydolmaya, vergi toplamaya ve iş uygulamalarına böyle bir karbon hesaplayıcısı yerleştirmeye davet ediyorum. Sektör olarak reklam prodüksiyon faaliyetlerinde meydana gelen karbon emisyonlarının sorumluluğunu almalı ve bunları azaltmak için hızlı adımlar atmalıyız.” dedi.

Unilever, Adam & Eve/DDB, Havas UK, Havas Studios ve Biscuit’in desteğiyle oluşturulan AdGreen; hesaplayıcının, prodüksiyon hizmeti veren şirket projelerinin karbon etkisini iş birliği içinde ölçmesine ve en yüksek karbon üreten faaliyetleri belirlemesine olanak sağlayacağını iddia ediyor.

Hesaplayıcı, bir proje üzerinde çalışan herkesin dört temel üretim alanı hakkında bilgi girmesine olanak tanıyor: Seyahat ve ulaşım; enerji ve yakıtlar; malzemeler ve ikram. Bu, kullanıcı üretimlerinin karbon etkisi hakkında bir fikir edinmelerini sağlıyor. Araç ayrıca prodüksiyon ekiplerinin projeler için taslak karbon ayak izleri oluşturmasına ve etki ortaya çıkmadan önce tedarik ve planlama aşamalarında gereksiz emisyonları kesmesine olanak tanıyacak.

AdGreen Proje Direktörü Jo Coombes: “Gerçekten net sıfıra ulaşmak istiyorsak, o zaman karbon etkimizi ölçmeye ve anlamaya başlamalıyız. Bu araç tarafından üretilen bilgiler, şirketlerin dahili azaltma hedefleriyle ilgili bilinçli kararlar almasına yardımcı olacaktır.

Yalnızca bu da değil, aynı zamanda senaryo aşamasında taslak ayak izleri oluşturulabilir. Bu, müşterilerin de yapılan işteki karbon verilerini görebilecekleri anlamına geliyor. Böylece tedarik aşamasında bilinçli kararlar verebilecekler.” dedi.

Kullanım noktasında ücretsiz olan hesaplayıcı projesi, AdGreen vergisi ile birleştirilir – üretim harcamalarında %0,25’lik bir ücret, katılımcı reklamverenler tarafından ödenir ve her üç ayda bir AdGreen’e geçmeden önce ajansları tarafından toplanır.

AdGreen; Adam & Eve/DDB, APR (Reklam Prodüksiyon Kaynakları), Google, Havas UK, Havas Studios, MullenLowe, Publicis Groupe UK, Sky, WPP ve Unilever gibi şirketlerden oluşan bir konsorsiyum tarafından destekleniyor. Reklam prodüksiyonundaki karbon emisyonlarını izleme, ölçme ve azaltma ihtiyacı, İngiltere reklam sektörünün 2030’un sonunda net sıfıra ulaşma planı olan Ad Net Zero’nun önemli bir parçasıdır.

Senin için
Tümünü göster
Campaign Global Agency of the Year Türkiye’den kısa listeye kalanlar

Aralarında TBWA/İstanbul’un da olduğu ajansların ve kişilerin listesi açıklandı...