AdColony’den yılbaşı alışverişi alışkanlıkları araştırması

Yılın belki de en eğlenceli ve heyecan verici zamanı olan yeni yıl kutlamalarının yaklaştığı şu günlerde hazırlıklar tam gaz devam ederken; kime, ne hediye alacağım endişesini de beraberinde getiriyor. AdColony’nin yaptırdığı “Yılbaşı Alışveriş Alışkanlıkları Araştırması” satın almanın akıllı telefonlar üzerine kaydığı yönünde.

Akıllı telefonların her sektörde olduğu gibi alışveriş sektörünün de yıldızı olduğu günümüzde, tüketicilerin artık sevdiklerine hediye alırken mağaza gezmek yerine ürünlere daha kolay ve daha ulaşılabilir olan alışveriş uygulamalarını tercih ettikleri artık bir gerçek. Koskoca bir yılı geride bırakırken yeni yıl alışverişlerini akıllı telefonlar üzerinden yapanların sayısı geçtiğimiz yıla oranla %8 artarak bu yıl %56’ya çıkmış durumda. Tabii ki sadece kendilerini değil sevdiklerini ve ailelerini de unutmayan müşterilerin %81’i cep telefonları üzerinden yılbaşı alışverişi yaptıklarını söylüyor.

Mağazalara oranla fiyatların daha ucuz olması ve ürünlerle ilgili diğer tüketicilerin yorumlarına ulaşabilmesi ise tüketicilerin akıllı telefonları mağazalara tercih etmesinin en baş nedenlerinden. Ayrıca mağazalarda oranla çok özel teklifler ve ödemenin hızlı ve güvenilir olması da tüketicilerin %30’unun akıllı telefonlar üzerinden alışveriş yapmayı tercih etmelerine neden oluyor.

Yılbaşı alışverişinde interneti tercih edenlerin %55’i ürünlerin fiyatlarının kıyaslamasının daha kolay ve hızlı olmasından dolayı tercih ettiklerini söylüyor.


*AdColony’nin gerçekleştirdiği ‘’Holiday Shopping Survey’’ , 14-75 yaş arası kadın-erkek fokus grubu üzerinde Global’de yapılmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.