Adblocking öncelikle yayıncıları etkiler…

Adblocking, PC ve akıllı cihazlarda çalışan tarayıcılara yüklenen bir eklentiyle, herhangi bir sitede yayınlanan reklamların engellenmesidir.

Pagefair ve Adobe 2015 Ad Blocking Raporu, ABD’deki kullanıcıların ad blocker kullanma nedenlerini iki ana başlık altında topluyor:

1. Reklam sayısındaki artışın, özellikle Y kuşağı gençleri olumsuz etkilemesi.

2. Kişisel verilerin istismar edilmesine yönelik endişe.

Bir sayfadaki aşırı reklam yayınının, ziyaretçinin sayfa içindeki deneyimini (UX: User Experience) olumsuz etkilediği bir gerçektir. Kullanım deneyiminin kalitesini belirleyen unsurlar erişim ve navigasyon kolaylığıyla, siteyle kullanıcı arasındaki etkileşimin niteliğidir. Özetle ergonomik site tasarımı UX’ın gelişmesine katkı sağlar. UX’ı gelişmiş ürünlerde adblocker kullanımı düşüktür.  Bu kapsamda IAB, bir bilinçlendirme ve standart oluşturma programı olan LEAN’i başlattı. Dosya ağırlığının sınırlandırılmasını tanımlayan Light; https/SSL uyumlu reklamlarla tüketicinin güvenliğinin sağlanmasını hedefleyen Encrypted; Reklamların ODR (Online Davranışsal Reklam) Programını desteklemesini teşvik eden Ad Choice Supported, içeriğin ve sesin kullanıcının tercihi dışında devrede olması da dahil olmak üzere, kullanıcı deneyimini kesintiye uğratmayan reklamları tarif eden Non-Invasive’in kısaltmasıyla anılan standardizasyon programı LEAN, nitelikli yayıncılık anlayışının ilk aşamasıdır.

Sorunu gidermek için ‘Kişisel bilgilerim kullanılıyor’ algısı yaratan reklam modellerinin de ele alınması kişisel veri kullanımının bir kutucuk işaretletmekten ibaret olmadığının kavranması bu bağlamda reklamverenlerin ajanslarını daha özenli yönetmeleri gerekir.

Adblocking sorununu değerlendirirken;

1. İnternet geleneksel mecralardaki gibi reklamla finanse edilir.

2. Bu sayede de kullanıcı istediği içeriğe bedel ödemeden ulaşabilir.

İnternetin ücretsiz ve özgürce kullanılabilmesi için içerik üreten sitelerin gelişmelerine engel olacak uygulamalardan hep birlikte kaçınmalıyız.

Rima Erdemir
IAB Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi ve Paz. Yürütme Kurulu Bşk.

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye Mayıs 2016 sayısında yayınlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.