artwork

Ad Net Zero, ABD gündemini belirliyor

1 yıl önce

0

Ad Net Zero, eğitim ve işe alımı önceliklendiriyor

Organizasyon, salı günü New York’ta düzenlenen bir kahvaltı etkinliğinde 4A’s (American Association of Advertising Agencies), ANA (Association of National Advertisers) ve IAB (Interactive Advertising Bureau) ile birlikte önceliklerini açıkladı.

Reklam sektörünün karbon ayak izini azaltmaya ve sürdürülebilir işletmeyi teşvik etmeye adanmış sektör koalisyonu Ad Net Zero, ABD’de genişlemeye odaklanırken eğitim, öğretim ve işe alım odaklı bir gündem belirledi.

Reklamcılık Derneği tarafından Kasım 2020’de İngiltere’de kurulan grup, ekim ayında uzun süredir Omnicom yöneticisi olan John Osborn’u ABD Direktörü olarak atamıştı.

7 Şubat Salı günü New York City’de düzenlenen bir etkinlikte, sektör meslek grupları 4A’s, ANA ve IAB, Ad Net Zero’nun ABD bölümünün resmi lansmanını duyurdu. Dünyanın reklam harcamasının %40’ını temsil eden 50’den fazla kuruluş, sektörü karbondan arındırmak için “acil, toplu sektör eylemi”nde bulunma taahhüdünde bulundu.

ABD bölümü, öncelikle endüstri bileşenlerine yönelik geniş eğitim ve öğretim programlarına odaklanacak. Grup, Ad Net Zero çevrim içi eğitim kursunu, çalışanların daha sürdürülebilir olmak için yapabilecekleri eylemleri anlamalarına yardımcı olmaya odaklanan ABD pazarına özel olarak uyarlamayı planlıyor.

Kuruluş ayrıca mevcut iş operasyonlarının karbon ayak izini değerlendirmek, çeşitli iş alanlarındaki emisyonları azaltmak ve sektör genelinde değişimi başlatmak gibi adımları içeren beş maddelik eylem planına dayalı olarak prodüksiyon ve medya da dahil olmak üzere alanlarda çalışma grupları oluşturmayı planlıyor.
Ayrıca, ABD bölümü daha fazla üye toplamaya odaklanacak.

Ad Net Zero ABD Direktörü John Osborn, etkinlikten sonra bir röportajda Campaign US’e şöyle konuştu: “Oyunun adı iş birliği. Doğru bakış açılarıyla masada bir araya geldiğimiz zaman en iyi fikirlerin hızla zirveye ulaştığını gördük. Bu, sağlıklı tartışma olmayacağı anlamına gelmez ama işin aslı şu ki; burada hepimiz aynı misyon için çalışıyoruz.”

Sürdürülebilirlik, sektör için önemi artan bir odak haline gelirken Ad Net Zero, ABD eylem planını oluşturuyor. Birçok şirket, reklam kampanyalarının karbon çıktısını ölçen bir çözüm olan Scope3 ile ortaklık kurarak yıla başladı. Ancak uzmanlar, pazarın sürdürülebilirlik yolculuğunun ilk aşamalarında olduğu ve ortak bir dizi ölçüm, tanım ve kıyaslama üzerinde mutabık olmanın kritik olacağını düşünüyor.
Ad Net Zero’nun ABD’de resmi olarak lansmanı yapılırken, sektör aktivist grubu Clean Creatives salı günü Twitter, Instagram ve TikTok’ta şu anda kuruluş tarafından kayıtlı olmayan @adnetzero kullanıcı adını devraldıkları bir kampanya başlattı. Bir basın açıklamasına göre grup, “Big Oil’in tanıtımını sonlandıran üye ajansları kapsayan net sıfıra geçiş için gerçek bir planın kanıtını talep eden” bir içerik yayınlayacak.

Kuruluş, fosil yakıt müşterileriyle çalışan Ad Net Zero üyelerine hesap soruyor. Clean Creatives Direktörü Duncan Meisel yaptığı açıklamada: “Ad Net Zero’nun kimliğine bürünmeye çalışmıyoruz; Ad Net Zero’nun gerçek bir iklim planını taklit ettiğini düşünüyoruz. İklim acil durumuna, ondan sorumlu kişilerle çalışırken etkili bir şekilde karşılık veremezsiniz.”

 

Çeviri ve Uyarlama: Necla Eylül Durukan
Kaynak: Campaign UK