Ad blocker kullanımı %30 oranında arttı

Yayıncıların yazılım programlarında kaybettikleri geliri yeniden kazanmalarına yardım eden PageFair şirketinin yayınladığı rapora göre ad blocker kullanımı 2016 yılında %30 oranıyla ani bir yükseliş gösterdi.

2016 yılının sonuna kadar dünya çapında 615 milyon ad blocker aygıtı mevcuttu ve bunların %62’si (302 milyon) mobil üzerindeydi. Masaüstü ad blocker kullanımı bir önceki yılın aynı dönemine göre %17 arttı ve 236 milyona ulaştı.

Mobilde en yaygın ad blocker kullanımı %94 oranıyla Asya-Pasifik bölgesinde tespit edildi. Raporun verdiği bilgiye göre Kuzey Amerika bölgesinde mobil ad blocker uygulamaları henüz kitlesel olarak benimsenmemiş olsa da PageFair, aygıt üreticileri ve dağıtıcıları ad blocker yazılım programlarını bir destek olarak önceden yapılandırmaya başladıkları takdirde bu bölgede mobil ad blocker kullanımının yükseleceğine dair uyarıyor.

Kullanıcılardan alınan bilgiye göre ad blocker indirmelerinin ilk nedeni güvenlik. Ankete katılanların %30’u virüs ve kötü amaçlı yazılım kaygısı nedeniyle ad blocker indirdiklerini paylaştılar. İkinci neden ise “yarıda kesme” (%29).

Bunun yanında, PageFair gözlemlenen ad blocker kullanıcılarının %90’ının “ad block duvarı” ile karşılaştığına dikkat çekiyor. İçeriği görmek isteyen kullanıcıların bu duvarı aşması için ad blocker uygulamalarını etkisiz hale getirmeleri gerekiyor.

Bunun sonucunda kullanıcıların %74’ü onlardan istenen koşulları yerine getirmek yerine web sitesinden ayrılmayı tercih ediyor.

Kaynak: Business Insider

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.