Ad block yaratıcılık için fırsat olabilir mi?

Ad block, kullanıcılar arasındaki popülerliğini her geçen gün daha da artırıyor. Bir tarafta anlamsız ve sıkıcı reklamlarla araya mesafe koymak isteyen kullanıcılar, diğer taraftaysa ürünlerini müşterilere tanıtmak isteyen markalar. Bu denklemin tam ortasındaysa içeriğini paraya dönüştürmek için mücadele veren yayıncılar bulunuyor.

Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali’nde ad-block konusu gündem maddelerinden biriydi.

IAB Başkanı Randall Rothenberg yeni nesil reklamcılığın fayda odaklı olması konusunda ısrarcı. Rothenberg’e göre reklamlar eğitici ve eğlendirici olmalı yoksa markaların ve yayıncıların işi zor.

New York Times’ın Başkanı ve CEO’su Mark Thomson, yaratıcılığın ve teknolojinin gücüyle; doğru içerikleri doğru bağlamda kullanarak ad blocking’in üstesinden gelinebileceğini düşünüyor. Thomson, kullanıcılara yeni nesil mecralarda tümleşik deneyimler sunan reklamların, kitlenin ilgi ve beğenisinden pay alacağını savundu.

R/GA’nin içerikten sorumlu patronu Jess GreenWood gerçek hayatta sıkıcı, sık tekrar eden, içinde bulunduğu ortama ayak uyduramayan, sinir bozucu insanları görmezden geldiğimizi söyleyerek, günümüzde aynı durumun markalar için de aynen geçerli olduğuna vurgu yaptı.

Her üç konuşmacı da kaliteli yaratıcılığın, doğru formatlar ve doğru hedeflemelerle biraraya gelmesiyle, ad blocking sorunun çözülebileceği konusunda hemfikirdi.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.