Açıkhavanın geleceği dijital!

Diğer mecralarda olduğu gibi açık havanın geleceğinde dijitalin söyleyecek çok sözü var. Dijital açık hava (DOOH) Türkiye’de henüz emekleme aşamasında. Toplam açık hava yatırımları içinde payı %6 civarında. Ancak geleceğe dönük projelerin hayata geçmesiyle Türkiye’deki açık hava yeni bir ivme kazanacak, yaratıcılıktan çok daha fazla yararlanacak, etkisi ve tam hedef kitleye ulaşma özelliği artacak, anlık mesaj verme olanağı kampanyaların erişim oranlarını yükseltecek.

Türkiye’de bugüne kadar ciddi manada DOOH ünite yatırım yapılmamasının nedenlerinden biri ilk yatırım bütçelerinin yüksekliğinin yanı sıra data gönderim hızı idi. Sokaklardaki dijital açık hava ünitelerinin kullandığı internet hızı ile AVM içindeki AVM internet altyapısından faydalanan ünitelerin hızının aynı olması beklenemez. Ancak internet hızının 5G’ye geçişten sonra çok farklı hale gelmesi ile DOOH’taki en büyük problem olan data gönderme hızı 10 kat artacak. Digital üniteler artık merkezleri ile daha hızlı iletişime geçip anlık verileri daha kolay alacak. Bu durum DOOH ünitelerine reklam vermeyi “display” reklamcılık kadar kolay ve kullanışlı hale getirecek. Digital açık havada kampanya yayınlayan bir reklam veren, hedef kitlesini tam da OOH reklamının olduğu noktada akıllı telefonuna göndereceği reklam mesajı ile iki defa yakalamış olacak.

Kişisel verileri koruma kanunu kapsamında yasal dataları bulunan firmalar tıpkı internette olduğu gibi artık hedef kitlelerinin sokaktaki konumlarına da ulaşabiliyorlar. Bu izinli dataları kullanarak tam da hedef kitlenin olduğu ünitelerde olmak, mobil mecra ile ikinci kez reklamı göstermek OOH’un etkinliğini bir kat daha arttıracak.

Digital açık havanın toplam açık hava reklam pastasından aldığı payın her yıl arttığı göz önünde bulundurulduğunda, OOH’un toplam reklam yatırımlarından aldığı pay da artacaktır. Gelecek uzakta değil tam da kapımızda.

OOH sektörünün teknolojiyi kullanmasının dışındaki en büyük sorun açık hava için oluşturulan kreatif çalışmalara gerekli önemin verilmemesidir. Sektörün gelişimi için iletişim fakültelerinde ders vermeye, seminerler düzenlemeye kadar inen çalışmaları olan ARVAK’ın çabalarına karşın hâlâ gerekli seviyeye ulaşılmış değil.

Evet, OOH her gün sokaklarda olan tüketicilere ulaşmanın en etkili mecrası. Kendisini yeniliyor ve artık gençlerin dilinden de anlıyor.

Çetin Demirtaş
Posterscope CEO’su
ARVAK Yönetim Kurulu Üyesi

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye 97. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.