artwork

Açıkhavada yeni bir dönemin başında!

11 sene önce

0

Açıkhava, dünyanın son 20 yıldaki baş döndürücü değişimine, yeni teknolojilere adapte oluyor. Kendini yeniliyor. Yeni formatlar geliştiriyor, yeni alanlarda kendini konumluyor. Havalimanları, alışveriş merkezleri, metro, ulaşım araçlarının katılımıyla önemli ivme kazandı açıkhava. Yanısıra geliştirilen yeni reklam üniteleri; direklerdeki banner’lar, 3 afişi dönüşümlü gösteren billboardlar, dijital ekranlar açıkhavanın sürekli  büyümesini sağlıyor, etkisini artırıyor.

Yıllardır ölçümlenmesi beklenen açıkhava mecrası,  Atilla Aksoy’un başkanlığını üstlendiği AÇİAK komitesinin son derecede ciddi, özverili ve titiz çalışmalarıyla, AÇİAK araştırmasında sona yaklaşıyor. Ölçülebilir bir mecra olmanın açıkhavaya çok şeyler kazandıracağına inanıyoruz.

2012 yılında açıkhavanın geçen yıla oranla yüzde 4-5 oranında büyüyeceğini hesaplıyoruz. Açıkhava mecrasının Türkiye reklam yatırımları içindeki payının yüzde 7 civarında olması bekleniyor. Ancak açıkhavanın gerçek yatırım hacmini ve reklam yatırımları içindeki payını, 2012 sonunda Arvak’ın Ernst&Young aracılığı ile yaptıracağı çalışma ile daha farklı görebiliriz.

2013’te açıkhavanın dijital teknoloji ile olan beraberliğinin gelişmesi, daha yaratıcı ve daha etkili işler yaratması beklenmelidir. Zaplanamayan bir mecra olarak da tanımlanan açıkhava, teknolojik gelişmelerden yararlanarak insanların günlük yaşamlarının merkezinde yer alıyor. Dijital teknoloji sayesinde interaktif bir mecra olma özelliği kazanan açıkhava, aynı zamanda özelleştirilmiş mesajlarla ya da belli bir zamana yönelik mesajlar iletebilme , ürün ya da hizmetin tüm özelliklerine ulaşabilme olanaklarını en geniş boyutta kullanan mecra olma özelliğini kazanıyor.

Açıkhavayı etkili ayrıcalıklı ve etkili kılan özellikleri,

  • Satış noktasına en yakın mecra olarak satın alma kararına direkt etkisi,
  •  İçerik yerine doğrudan reklam mesajını iletmesi,
  • Zaman sınırı olmadan 7×24 sürekli görülebilmesi,
  • Zaplanamayan tek mecra olması
  • Noktaya özel mesajlar iletme özelliği,
  • Diğer mecralarla birlikte kullanıldığında çok etkili sonuçlar sağlaması,
  • Marka bilinirliği yaratma konusunda en etkili mecra olması.

2013’te sağladığı bu avantajların açıkhavayı çok daha öne çıkaracağını, sürekli gelişen, kendini yenileyen, dijital teknolojiden yararlanan bir mecra olarak reklam yatırımları içindeki payını artıracağını göreceğiz.

Ayhan Tezcan / ARVAK Yönetim Kurulu Başkanı

Bu yazı Campaign Türkiye’nin Ocak 2013 sayısında yayınlanmıştır.