Açıkhava reklamları ve yaratıcılık ilişkisi

Reklam sektöründe yaratıcılık kavramı konusunda sayfalarca yazı yazılabilir ve sonu gelmez tartışmalara zemin olabilecek söylemlerde bulunulabilir. İnanmıyorsanız sektör duayenlerinin olduğu bir ortamda “yaratıcılık nedir?” diye sorun ve neler olacağını sakin bir şekilde izleyin. Eğlence garanti.

Aslında derine indiğinizde “yaratıcı” diye nitelendirilen işlerin birçoğunda aynı şaşırtıcı gerçeklerle karşılaşıyorsunuz. Yapılan iş aslında ne kadar basit, farklı, eğlenceli, içerisinde sürpriz barındıran, esprili, duygulara veya toplumun değerlerine dokunan işlerse o kadar yaratıcı, güzel ve dikkat çeken, ödüle layık işler oluyor.  Kısaca insanları ayartan bir yanı var yaratıcı diye tabir edilen işlerin. Zaten yaratıcılık markalar ile hedef kitlenin sonsuz flörtleşmesinin ayartıcı unsuru değil mi? Sonuçta amaç, durdurmak, fark ettirmek ve bir tepki almak. Sonunda da “Love Brand” olmak.

Açıkhava, insanları sarmalayan, “istemiyorum” deme özgürlüğü bırakmayan, hedef kitleyi ayartmaya en müsait mecralardan biri. Sınırları olmayan, gerçek hayatın içerisinde ve hedef kitle ile sürekli iletişim halinde olan bir mecra olarak sonsuz yaratıcılık fırsatı sunan, yaratıcı çabaların daha fazlasını hak eden bir kanal. Günümüzde dijital mecra ile yakınlaşması sınırları zorlayan fikirlerin ve uygulamaların yapılmasına daha da fazla olanak veriyor. Peki biz bu fırsatları yeterince kullanabiliyor muyuz?

Göreceğiz. Açıkhava sektöründe yapılan işlerin niteliğini artırmak, doğru ve yaratıcı çalışmaları teşvik etmek amacı ile 2013 yılından beri ARVAK tarafından düzenlenen A Awards Açıkhava Reklam Yarışması kazananları 25 Mayıs 2015 tarihinde yapılacak ödül töreninde sahiplerini bulacak. Üstelik bu yıl ilk kez gençleri teşvik etmek amacı ile üniversitelerin İletişim Fakültesi öğrencilerinden oluşan ekiplerin katılacağı ve verilecek brief üzerinden hazırlanacak açıkhava kampanyalarının yarışacağı A Awards Junior kategorisi eklendi. Hepimiz göreceğiz açıkhava flörtlerinin sevgilileri ayartma becerisini… Ben gençlerden ümitliyim.

 

Çiler Yıldız

Arvak Yönetim Kurulu Üyesi

@CilerYildiz

Bu yazı Campaign Türkiye Şubat 2015 sayısında yayınlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.