Açıkhava neden yükseliyor?

Açıkhava dünyanın en eski mecrası. Sürekli kendini yenileyerek, son dönemdeki teknolojik gelişmeleri yakından izleyip içselleştirerek kendini güncelliyor. Özellikle dijitalin yükselişi ile açıkhavanın dikkat çekme, yönlendirme ve harekete geçirme özelliği ön plana çıktı. Dijital ve Açıkhava bir arada kullanıldığında inanılmaz işler yapıyor. Kampanyaları adeta uçuruyor! Tabii bu yükselişte mobil mecranın her yerden bilgiye ulaşabilme olanağı sağlamasının çok rolü var. Ama Açıkhava, dijital hayatımızda bu kadar yer almadan önce de son derece etkili bir mecraydı. Çünkü aracısız, herhangi bir cihaz kullanmadan, mecra satın alma eyleminde bulunmadan direkt kitleye ulaşabilme olanağına sahip tek mecra. 

Bu özelliklerinin yanı sıra Açıkhava yaratıcılığa en açık mecra! Açıkhavanın dilini doğru konuşan, açıkhavanın sağladığı olanakların farkında olarak tasarlanan işler, yaratıcı kıvılcımın parlamasını ve konuşulan, farkına varılan,etkileyici kampanyalar yaratılmasını sağlıyor. Teknolojide son yıllardaki gelişmeler sayesinde, medya planlamalarında Dijital ve Açıkhava karması çok etkili sonuçlar sağlıyor. 

Cannes Lions outdoor kategorisinde son yıllarda kazanan işlere baktığımızda 2014 yılında Grand Prix alan British Airways reklamını, Açıkhava ve dijitalin olağanüstü işbirliği ile yaratıcılığın tavan yaptığı bir iş olarak görmüştük. 2017 Cannes Lions Outdoor Büyük ödülünü kazanan Apple işi ise açıkhavanın en basit haliyle kullanılması ve yalın mesajı ile hatırlanıyor. 

Bu iki uç örnek birbirinden çok farklı ama Açıkhavanın gücünü en üst düzeyde gösteren, açıkhavanın dilini doğru konuşan, yaratıcılığı en üst düzeyde kullanan ve farkındalık yaratan işler. 

Açıkhava kendini yenilemeyi sürdürüyor, sürdürecek. Dijital açıkhavanın Açıkhava envanterlerinde daha fazla sayıda ünite ile yer almasından sonra toplam reklam yatırımları içindeki Açıkhava payının daha da yükseldiğini göreceğiz.

Türkiye Reklam Yatırımlarına baktığımızda Açıkhava, toplam reklam yatırımları içinde %10 civarında bir payla 3. Sırada yer alıyor. Bu iyi bir oran. 2018 yılını 811 milyon TL (yaklaşık 152 milyon USD) ile kapatan Açıkhava yatırımları,  PWS’ın tahminine göre 2222’de 220 milyon USD’a ulaşacak. 

Özetle; Açıkhava büyümeye devam ediyor, yükseliyor, daha da yükselecek!

Çetin Demirtaş

Arvak Üyesi 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 89. sayısında yayımlandı.

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.