Açıkhava mecrası ölçümleri ve AÇiAK

Açıkhava panellerinin erişim ve frekansını ölçmek; TV, radyo veya basın gibi aktif mecraların erişim ve frekansını ölçmekten çok daha karmaşıktır. Çünkü araştırma yapılan kentin büyüklüğüne göre yüzbinlerce, hatta milyonlarca insan her gün sokağa çıkar ama amaçları mesajlarımızı yerleştirdiğimiz panelleri izlemek değil, okula, işe, alışverişe gitmektir.

Bu bağlamda, bir açıkhava panelinin OTS (Opportunity-to-See) değeri, her zaman ‘temas’a (contact) çevrilmez. Ancak TV, radyo ve basın gibi mecralarda da, OTS değerinin gerçekleşmiş bir ‘temas’ olarak değerlendirilebileceği öne sürülemez. Özetle panelin önünden geçen insanların mesajı gördüklerini varsayamayız. Üstelik görmüş bile olsalar, bu insanların kimler olduğunu bilmediğimiz sürece elimizde sadece kitlesel bir büyüklük kalır ki bu pek de işimize yaramaz.

Dolayısıyla bir kampanyanın kimlere eriştiğini hesaplayabilmek için, birden fazla araştırma programı yürütmek ve ardından bunları bir modele bağlı olarak birleştirmek gerekir.

Bir açıkhava ölçüm araştırmasında atılacak ilk adım, Seyahat Araştırmasıdır. Bu araştırma iki yöntemle gerçekleştirilir. Birincisi “Dün Araştırması” dediğimiz doğrudan anketler. İkincisinde ise örnek kitlenin yaklaşık üçte birinden sokağa çıktıklarında kendilerine verilen GPS cihazlarını taşımaları istenir. Bu sayede rotalar unutma, yanılma faktörü taşımayacak biçimde belirlenir. Burada önemli husus sadece araştırmaya katılan örnek kitlenin büyüklüğü değildir. Aynı zamanda bu kitlenin gerçekleştirdiği geçişler de ölçümün güvenirliliği açısından önem taşır.

Açiak araştırması 5 büyük kentimizde gerçekleştirildi: İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya. Bu kentlerin büyükşehir belediye sınırları içindeki panelleri ve nüfusu kapsayan araştırma, 5.575 örneklem büyüklüğü üzerinden, paneller yanından tespit edilmiş 2.855.231 geçişe dayanıyor.

Gelecek sayıda projenin ikinci adımı Araç ve Yaya Sayımından oluşan Trafik Sayımına değineceğiz.

Atilla Aksoy
AÇİAK Başkanı

Bu yazı Campaign Türkiye’nin Şubat 2014 sayısında yayınlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.