Açıkhava Geleceğe Yürüyor! – 1

Dünyanın bilinen en eski mecrası açıkhava… Efes antik kentinde bulunan ve arkeologlar tarafından bir geneleve yönlendirdiği söylenen kaldırıma konmuş bir mermer kitabe, dünyanın bilinen en eski reklamının bir açıkhava reklamı olduğunu gösteriyor.

Antik çağlardan bu yana çok farklı formlarla hayatımızda olan açıkhavanın son dönemdeki yükselişini dijitalin tüm mecralardaki dönüştürmesine, güçlenmesine karşın sürdürmesi ilginç bir olgu tabii. Bu görünüm açıkhavanın dijitalden etkilenmeyeceğini, yararlanmayacağını göstermiyor. Tam tersine dijital, tüm yaşamımızda olduğu gibi açıkhavada da dönüştürüyor, farklı uygulamalar, yaratıcı fikirlerin çok daha etkileyici biçimde hayata geçmesine olanak sağlıyor. açıkhavanın online reklamlardan negatif etkilenmemesi, mecranın QR kod, progrematik gibi yeni teknolojilere kolayca entegrasyon sağlaması ve dijital mecrayı destekleyecek şekilde yeniden şekillendirilebilmesi olarak açıklanıyor. Dijtalin entegrasyonuyla birlikte açıkhava reklamları amacına uygun, interaktif platformlar haline geliyor.

Günümüzde, açıkhava reklamcılığının dijital dünya ile etkileşimi ve entegrasyonu son derece başarılı. Özellikle mobil kullanımının artması ile Beacon, Wi-Fi teknolojilerini içeren dijital reklam panoları, açıkhava reklamcılığına keyifli boyutlar getirdi. Artık dijital ile açıkhava kol kola, eğlenerek yürüyorlar ve tüketiciler de bu eğlenceden payına düşeni alıyor. Hele bir de araya gerilla, ambient, özel uygulama gibi güçlendirici yaklaşımlar girdi mi açıkhava reklamları dikkat çekmekten öte tadından yenmiyor.

Nielsen tarafından OAAA (Amerika Açıkhava Reklamcıları Vakfı) için gerçekleştirilen araştırma, açıkhava mecrasının diğer offline mecralara nazaran online aktivite geliştirilmesi açısından en etkin mecra olduğu sonucunu ortaya koyuyor. Bir başka deyişle açıkhava mecrasında gerçekleştirilen her 1 dolarlık yatırım diğer offline mecralara gerçekleştirilen her 1 dolar yatırımdan daha fazla online etki yaratıyor.

Raketlerde yayınlanan reklamların gerçek zamanlı olarak güncellenebilmesi hem gereksinime göre değiştirilebilme hem de kitle bazlı hedeflemeye oldukça uygun bir alan açıyor.

Bu konu pek öyle tek yazıda bitecek gibi bir konu değil, gelecek sayıda da sürdüreceğiz.

Ayhan Tezcan

Arvak Yönetim Kurulu Başkanı

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 92. sayısında yayımlandı. 
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.