Açıkhava büyümesini sürdürüyor

Türkiye’de organize açıkhavanın başlangıcı olan 90’lı yılların ortalarından bugüne (istisnai bir iki yıl dışında) açıkhava sürekli büyüyen bir performans gösterdi. Özellikle çalkantılı ve sıkıntılı son 3-4 yıldaki büyümesini, markalara açıkhavanın sağladığı kazanımlara borçlu. Reklamveren ve reklam sektörü açıkhavanın kampanyalara sağladığı olumlu sonuçların farkında.

Nitekim Arvak’ın Türkiye Açıkhava Reklam Yatırımları Raporu, 2018’in ilk 6 ayında da açıkhavanın büyümesini sürdürdüğünü gösteriyor.

Açıkhavanın büyümesi sadece Türkiye’ye özel bir durum değil. Dünyanın en büyük reklam yatırımı hacmine sahip Amerika’da, OAAA (Outdoor Advertising Aociation of America)’nın yeni açıkladığı istatistiklere göre; Amerikan Açıkhava yatırımları da dikkat çekici biçimde büyümeye devam ediyor.

OAAA’nın açıklamasına göre Out of home (OOH) kullanımı geçmiş yıla göre 2018’in ikinci çeyreğinde yüzde 4.7 arttı.

OAAA’nın Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdürü Stephen Freitas’a göre “Yerel bir reklam aracı olarak OOH en geniş kitleye ulaşan mecradır. Bu nedenle tüketiciyi doğrudan etkiliyor ve başarılı sonuçlar sağlıyor.”

Arvak’ın 2012’den bu yana düzenli olarak Ernst&Young’a hazırlattığı Türkiye Açıkhava Reklam Yatırımları Raporu’na göre 2018’in ilk 6 ayında Türkiye açıkhava mecrası 400 milyon TL’yi aştı. Bu sonuç kabaca %10 civarında bir büyüme demek. Yılın ikinci yarısındaki performansına bağlı olarak yıllık bazda Türkiye ‘de açıkhavaya yapılan yatırımların 800 milyon TL’yi aşacağını öngörebiliriz.

Açıkhava bu büyümeyi, uluslararası standartlardaki reklam ünitesi kalitesi, operasyon konusundaki hizmet standartlarını sürekli geliştirmesi, yaratıcı fikirlere ve uygulamalarına sonsuz destek vermesi ile sağlıyor.

Önümüzdeki dönemlerde dijital açıkhava ünitelerine yapılacak yatırımlarla dijital açıkhavanın açıkhava içindeki payının artması ile çok daha büyük yatırımların yapıldığı bir Türkiye açıkhava mecrası görmemiz olası.

* Türkiye Açıkhava Reklam Yatırımları 2018 ilk 6 ay raporuna www.arvak.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

 

Ayhan Tezcan
ARVAK Yönetim Kurulu Başkanı

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 81. sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.