artwork

Açıkhava 2022’yi umutla kapatıyor

1 yıl önce

0

Açıkhava 2022 yılını büyüyerek bitirdi. İlk yarı yılda %96.7 büyüyen Açıkhava 2022’yi büyüyerek kapatıyor.

Pandemi döneminden en çok etkilenen mecralardan biri olan Açıkhava sıkıntılı günleri atlatarak iyi bir performansla 2022’yi bitirdi. Pandemi döneminde kaybettiği momentumu hızla kazanan ve yatırımları ertelemeyen Açıkhava, reklam sektörünün yoğunlukla tercih ettiği bir mecra olarak 2022’de iyi bir büyüme sağladı.

İlginç bir saptama; pandemi döneminin sıkıntılı günlerinde bile sürekli yatırım yapılması, yeni ürünlerin ve yeni oyuncuların katılımı (ve tabii enflasyon nedeniyle) ciddi bir ciro büyümesi yakaladı. Rakamsal büyümenin yanı sıra Açıkhava envanterindeki büyüme, yeni reklam ünitelerinin kullanıma sunulması, Açıkhava şirketlerinin reklam sektörünün beklentilerini olumlu yanıtlamasını ve yaratıcı projelerin hayata geçmesini sağlıyor.

Reklam sektörünün 2022 boyunca durağan dönemin acısını çıkartırcasına talep göstermesi de bu büyümede en önemli etkenlerden biri. 

Önemli bir gelişme, dijital açıkhavanın Açıkhava yatırımları içindeki payının anlamlı bir büyüklüğe ulaşmasıydı. Dünyada da hızla payını artıran DOOH, toplam Açıkhava yatırımları içindeki payını Yeni Zelanda’da % 67, İngiltere’de %64 gibi göz kamaştırıcı oranlara yükseltti. 

Türkiye’ye baktığımızda 2013 yılında %7 olan DOOH’un payı 2022 ilk yarı yılda  % 22’ye yükseldi. Yatırımların bu hızda sürmesi halinde yakın gelecekte DOOH’un payının ciddi oranda artacağını öngörmek mümkün. 

Açıkhava, 2023’e ilk 3 mecradan biri olarak ve ilk kez Milyar TL barajını aşarak giriyor. Açıkhavanın 2000’li yılların başından bu yana sürekli (2020 hariç) büyümesi, Açıkhava sektörünü oluşturan şirketlerin bakış açılarını, iş yapma proseslerini geliştirmeleri ve insan kaynaklarına yaptıkları yatırımların sonucunda ortaya çıktı. Bu bakış açısıyla 2023’e umutla bakıyor, gelişmenin sürmesini bekliyoruz.

Açıkhava Reklamcıları Vakfı

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 129. sayısında yayımlanmıştır.

Senin için
Tümünü göster