Açıkhava 2020

Beklenmedik, görülmemiş, zor ve kaygılı bir yıldı 2020. İlk yarı yılda %26 civarında bir gerileme yaşandı açıkhava sektöründe. Bu, sürekli büyüyen açıkhava mecrasının ilk kez gördüğü şok edici bir sonuçtu. Aylarca sokağa çıkılamamanın etkisi yaşandı. Pandemi etkisi ciddi değişimler yarattı. Ekonominin daralmasının sonuçlarını derinden hissettik.

2020’in ocak, şubat ayları açıkhava açısından hareketli bir performansla geçti. Pandeminin konuşulmaya başladığı mart ayının ortalarına kadar hedeflerin tuttuğu hatta aşıldığı bir dönem yaşandı. Mart ortalarından nisan/mayıs sonuna kadar pandeminin gündemi ele geçirmesi ve sokağa çıkma kısıtlamaları, kent içi trafiğinin tamamen denecek kadar durmasına neden oldu.

Pandemi etkisi ile açıkhavada reklam kampanyalarının durması ya da çok azalması, açıkhavanın bugüne kadar hiç görmediği sert bir düşüş yaşamasına neden oldu. Cirolar ve birim fiyatlarda daralma oldu.

Olumlu beklentilerle girdiğimiz haziran-eylül dönemi, yaz nedeniyle beklenen ivmeyi göstermedi, ekim-kasım aylarında biriken potansiyelin harekete geçmesine karşın, aralık ayında hafta sonu yasaklarının yeniden gelmesi sektörü bir kez daha olumsuz etkiledi ve düzelmeye başlayan ciroların beklenen düzeye gelmesini engelledi.

2021 yılına bu olumsuz etkiyle merhaba dedik. Sağlık verilerinin olumluya dönmesi durumunda 2021 yılının açıkhava reklamcılığı açısından daha hareketli geçeceğini, haziran ayından başlayarak özellikle son çeyrekte olumlu yönde bir ivme ile yılın kapanacağını tahmin ediyoruz. Açıkhava şirketlerinin cirolarında yaşanan gerilemenin 2021 yılında en azından 2019 seviyesine dönmesi bekleniyor.

Reklamverenler Derneği, Reklamcılar Derneği, Arvak ve sektör derneklerinin iş birliği ile hazırlanan Türkiye Reklam Yatırımları raporu 2020 çalışmalarına başlandı. Önümüzdeki günlerde sonuçlar belli olduğunda tüm mecralar gibi açıkhava sektörünün 2020 performansını da göreceğiz. 2020’ye kayıp yıl olarak bakıyoruz. Umarız ve dileriz 2021 geçtiğimiz yıl yaşanan sıkıntıların ortadan kalktığı, açıkhavanın gerçek performansına kavuştuğu bir yıl olur.

Ayhan Tezcan

Arvak Yönetim Kurulu Başkanı

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye’nin 109. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.