Açık hava ve dijital; işte vurucu güç!

Hayatın akışı içerisinde sokaklarda, yollarda, AVM’lerde karşımıza çıkan ev dışı reklam ünitelerinin bir diğer büyüyen mecra olan dijital ile olan etkileşimi ve entegrasyonu son derece dikkat çekici. Özellikle otobüs giydirmelerinde e-ticaret sitelerinin aldıkları olumlu sonuçlar doğrultusunda artan kullanımları, video sitelerinde milyonlarca tık alan ama aslında açıkhava reklam projeleri olan insan hikâyeleri, beacon, Wi-Fi gibi teknolojileri içinde eriten özel ve yeni nesil dijital açıkhava üniteleri günlük hayatımızda karşılaştığımız örnekler.

Açık hava yüksek erişiminin yanı sıra, mobil uygulamalar ve sosyal medya entegrasyonlu işlerle lokal ve hedef kitle bazlı iletişim ihtiyaçlarını verimli, yaratıcı ve interaktif bir şekilde karşılamaya devam edecek gibi görünüyor. Artırılmış gerçeklik (Augmented reality), kısa mesajlarla entegre çalışan özel panolar, tüketiciyi cinsiyet, yaş vs. gibi segmentlere ayırıp onlara uygun görselleri ekrana getiren üniteler Türkiye’de de devrede. Dijital evrim yüksek erişimine ek olarak açık havaya içerik taşıyıcısı olma özelliğini de kazandıracak. Dijital dünyanın en önemli kavramlarından biri olan programatik açık hava dünyasında (henüz kısık sesle de olsa) konuşulmaya başlandı. Reklamverenlere hedef kitle kırılımlarına göre, diledikleri zaman diledikleri görseli kullanma ve uygunluk durumuna göre satınalma imkânı tanıyan bu sistem, Avrupa’da Belçika, İspanya ve Fransa gibi ölçümlenen ve dijital açıkhavanın ağırlığını hissettirdiği ülkelerde uygulanmaya başlandı. Türkiye’nin açık hava mecralarını ölçülebilir kılan kapsamlı ölçümleme sistemi AÇİAK’ın varlığıyla, programatiğin çok yakın zamanda hayatımıza girmesi olası, iş biraz da reklamverenlere ve yaratıcı ajanslara düşüyor. Hem bu iki mecranın entegrasyonu hem de dijital transformasyon yaşanırken, satınalma ve planlama ajanslarını, mecraları ve proje geliştiricileri verecekleri brieflerle en iyi şekilde yönetmeleri ve yönlendirmeleri gerekiyor.

Açık hava ve dijitalin kol kola yaşayacakları ve reklamverenler, ajanslar, mecraların eşlik edecekleri bu yolculuk için kemerlerinizi bağlayın.

 

Sedat Analı
Clear Channel Out of Home Genel Müdür Yardımcısı

 

*Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye Kasım 2016 sayısında yayınlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.