artwork

AB’nin reklam filmi tepki çekti

12 yıl önce

0

Avrupa Birliği’nin, genişleme politikalarını anlatmak için yüksek bir bütçe ile çektirdiği reklam filmi, “ırkçı” olarak algılanan yaklaşımı nedeniyle dünyanın farklı ülkelerindeki farklı kesimlerin tepkisini çekti. Tepkiler üzerine kampanya durduruldu.

Reklamda Quentin Tarantino’nun “Kill Bill” filmine gönderme yapılırken, ana karakter, Uma Thurman’ın filmdeki kostümüne benzer ve sarı rengi ile AB’yi temsil eden bir kıyafet içinde yer alıyor. “Avrupa”, karşısındakilere bakıyor ve bir anda beliren 11 suretinin “düşmanları” etrafında bir çember oluşturmaları ile Kung fu, Capoeira ve Kalaripayattu yaparak üzerine gelen -Çin, Hindistan ve Brezilya’yı sembolize eden- üç saldırganı “diyaloğa” mecbur bırakıyor. Film, ekranda beliren “Ne kadar çoksak, o kadar güçlüyüz” sloganı ile son buluyor.

127.000 Euro’ya malolan reklam filminin hedef kitlesi 16-24 yaş aralığındaki genç seçmenler.

Avrupa Komisyonu yaptığı yazılı açıklamada, reklamın kesinlikle ırkçı bir yaklaşıma sahip olmasını amaçlamadıklarını ve bu şekilde anlaşıldığı için üzüntü duyduklarını, incittikleri kişiler varsa onlardan özür dilediklerini ve tüm bu tartışmalardan dolayı kampanyayı durdurarak, reklamın da yayından kaldırılacağını ifade etti.

[youtube id=”YkLkSHlSvTA” width=”600″ height=”350″]

Senin için
Tümünü göster
Netflix Türkiye’ye karşı ayaklanma

Aynı yüzler, aynı hikayeler, aynı kalemler…...