artwork

Abartı sevmeyen müşteriler yabancılaşacak mı?

1 sene önce

0

Noel günümüzde de merakla beklenen bir zaman ancak şu zamanlarda abartıya olan tolerans düşük ve markaların, bu kutlamanın daha az uçarı geçmesini isteyenleri yabancılaştırmadıklarından emin olmaları gerekiyor.

2022’nin gelişini müjdeleyen ilk Noel reklamı her zamankinden daha erken yayınlandı. Very’nin “Christmas this Very moment” kampanyası, bu yılki Noel kutlamalarından yaklaşık 90 gün önce, ekim ayı başlarında lanse edildi.

John Lewis son yıllarda bu tip kampanyaların medyanın ilgisini daha da fazla çekmesi nedeniyle, birçok tüketici için Noel’in başladığının sinyalini veren ilk reklamı yayınlayarak bu alanda öncü oldu. Geçen yıl Amazon, Argos ve Very’nin Noel reklamları 11 Kasım’dan önce yayınlanmıştı ancak Cadılar Bayramı’ndan da önce yayınlanan bir Noel reklamı hiç olmamıştı.

Özellikle geçen yılki kutlamalardan daha iyi bir Noel yaşama arzusu olduğu için Very’nin yaratıcı Noel kutlamalarına odaklanması, erken plân yapmayı ve alışverişi sevenlere selâm niteliğinde. 

Tekrarlanan karantinaların damgasını vurduğu zorlu bir yılın ardından, satışları en üst düzeye çıkarmaları için perakendeciler üzerinde çok fazla baskı var. Satış periyotlarını uzatmanın bir yolu var. O da perakendecilere, ürünlerini indirimsiz normal fiyattan satmaları için daha fazla zaman vererek Black Friday, Cyber Monday ve dünyanın en büyük alışveriş etkinliği olan Singles’ Day gibi büyük indirim günlerinin yanı sıra olası tedarik zinciri sorunlarının önüne geçmektir.

Bu durum, baskıyı en aza indirmek isteyen planlamacıların yanı sıra, artan enflasyona dikkat çekerek Noel’in maliyetini dağıtmak isteyenlere hitap edecek. Diğerleri ise tahmin edilen ürün kıtlığı gerçekleşmeden önce tüm favori ikramlara sahip olduklarından emin olmak isteyeceklerdir. Ancak herkes Noel’i düşünmeye çok önceden başlamak istemez. Hâlâ daha basit ve sade bir kutlama isteyen birçok tüketici, ekim ayında Noel’i düşünmek zorunda kaldıkları için bunalmış hissedebilir.

Araştırmamız, birçok tüketicinin pandemi sırasında tercihlerini yeniden değerlendirdiğini ve bir kısmını değiştirdiğini gösteriyor. Küresel bir araştırma çalışması olan Değer Kayması Raporu, (birçok nesli kapsayarak) daha sürdürülebilir ve basit bir hayat yaşama hevesinin altını çiziyor. Çevreyi korumak ve daha sürdürülebilir bir gelecek için birlikte çalışmak birinci öncelikti ve dünya genelinde tüketicilerin yaklaşık %70’i tarafından bir numaralı değer olarak gösterildi.

Noel kutlamaya erken başlayan markaların gerçekten de ciddiyetsizlikten veya eğlenceden korkanları, kendilerinden uzaklaştırıp uzaklaştırmayacaklarını düşünmeleri gerekiyor. Birçok aile, ayrıntılı kutlamaları ve pahalı hediyeleri tercih etmeyecektir. Küçük sürprizlere ve ev konforuna odaklanacaklar. Örneğin; daha fazla ev yapımı hediye görebiliriz. Arkadaşlar ve aile ile birlikte olmak için daha fazla zaman harcanmasını bekliyoruz. 

Müşterilerinizin ne tür zevklere sahip olduğunu anlamak; onlarla ilgilenmek ve zamanından önce yapılan kutlamalarla oluşabilecek reddedilme riskinden kaçınmak her zamankinden daha önemli.

Branka Orosnjak

Marka ve Tüketici İçgörü Ajansı Hall & Partners’ın Avrupa ​​Yönetici Ortağı

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 122. sayısında yayımlanmıştır.