A Awards 2020

A Awards Açıkhava Reklamları Yarışması 2020 hazırlıklarına başlandı. A Awards 8. yaşına girerken yarışmaya yeni bir kategori eklendi; Yerel Kampanya kategorisi.

Türkiye’de İstanbul dışına çıkıldığında büyük çoğunlukla o kentin en çok kullanılan ve en etkili mecrasının Açıkhava olduğunu biliyoruz. Açıkhavanın ayırıcı özelliklerinden biri olan yerellik, açıkhavanın en etkili özelliği. Bu özellik yerel reklamveren ve ajansların mecra planlamasında tercihlerini açıkhavadan yana kullanmasının en temel nedeni. Tabii tüm mecraların olduğu gibi açıkhavanın da kendi iletişim dili var. Açıkhava tasarımı bu dile hakim değilse, doğru başlık, doğru metin ve doğru görselle tüketicinin önüne çıkmamışsa beklenen dönüş alınamıyor. Bu koşul doğal ki sadece yerelde değil tüm Açıkhava tasarımlarında geçerli. Sonuç getiren Açıkhava kampanyaları yaratıcı fikir, doğru tasarımları nedeniyle etkili oluyor.

İstanbul dışında üretilen yaratıcı Açıkhava tasarımlarının özellikle İstanbul’daki uluslararası network ajansları ve büyük ajansların çalışmaları ile yarışması yerine, benzer koşulları paylaşan ve yerelliği ön plana alan ajans ve reklamverenlerin yarışmasının çok daha renkli ve heyecan verici olacağı ortada. Bu açıdan bakıldığında yerelde üretilen doğru işlerin fark edilmesi, örnek olması için Yerel Kampanya kategorisi oluşturuldu. A Awards’a eklenen Yerel Kampanya kategorisinin, yerelde üretilen yaratıcı Açıkhava işlerinden haberdar olunmasını ve gelişmesini sağlayacağına inanıyor, yerel ajans ve reklamverenlerin bu kategoriye katılımını bekliyoruz.

Bugüne kadar ki performansı nedeniyle hepimizi çok heyecanlandıran bir diğer kategori A Awards Üniversite Medya Junior kategorisine bu yıl yine yoğun başvuru oldu. 19 üniversiteden 50 ekibin katılacağı kategorinin briefini Yapı Kredi hazırladı. Her yıl iki etapta yapılan A Awards Üniversite Medya Junior kategorisijüritoplantılarıekiplerin yaptığırenklive hareketli sunumlara sahne oluyor.

A Awards 2020’ye 1 Nisan 2019-1 Mart 2020 tarihleri arasında üretilmiş ve yayınlanmış Açıkhava reklamları katılabiliyor. Başvurular 13 Mart 2020’ye kadar yapılabilecek.

Jürinin değerlendirmesi sonucunda ödüle hak kazanan ajans ve reklamverenler ödüllerini 13 Nisan 2020 Pazartesi günü Feriye’de yapılacak A Awards 2020 ödül töreninde alacaklar.

Ayhan Tezcan
Arvak Yönetim Kurulu Başkanı

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye 95. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.