“25 Litre” belgeseli Sosyal Fayda Zirvesi’ndeydi

National Geographic, Finish iş birliğiyle hazırladığı “25 Litre” belgeseli ile gelecekte tüm dünyayı etkisi altına alacağı öngörülen su kıtlığına Sosyal Fayda Zirvesi’nde de dikkat çekti.

2013 yılından beri gerçekleştirilen Sosyal Fayda Zirvesi’nin 6.’sı Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde gerçekleşti. ‘’İyiliğe Giden En Kısa Yol” temalı etkinliğe National Geographic, Finish iş birliğiylehazırladığı “25 Litre” belgeseli ile katıldı.

Etkinliğe Gökhan Özoğuz,The Walt Disney Company Türkiye Medya Birimi Genel Müdür Yardımcısı ve Satış Grup Başkanı Mehmet İçağasıoğlu, Reckitt Benckiser Pazarlama Direktörü Tarık Bayar ile belgeselin yapımcı ve yönetmeni Altuğ Gültan katıldı.

2040 yılına gönderme yapan bir kurgusal senaryo ile su konusunda tasarruf bilincinin yerleşmemesi halinde yaşanması muhtemel zorluklar hakkında izleyiciye bilgi veren belgesel, Gökhan Özoğuz’un uzmanlarla ve Özge Özpirinçci ile yaptığı görüşmelerle de farklı bakış açılarını ekrana taşıyor.

“İyiliğe Giden En Kısa Yol” temalı etkinlikte 25 Litre oturumunun moderatörlüğünü yapan The Walt Disney Company, Türkiye Medya Birimi, Genel Müdür Yardımcısı ve Satış Grup Başkanı Mehmet İçağasıoğlu: “National Geographic 131 yıldır bilime ve keşfe verdiği desteğin yanı sıra dünyanın sürdürülebilirliğine katkıda bulunmak ve toplumu bilinçlendirmek üzere eşsiz projelere imza atmaya devam ediyor. Son yıllarda National Geographic kanalında dramatik hikaye anlatımının gerçek bilimle buluştuğu ve ünlü oyuncuların yer aldığı ‘Mars’, ‘Genius’ ve ‘İklim Meselesi’ gibi belgesellerin dünyada çok ses getirdiğini görüyoruz. Bu tür bir belgesel ürettiğimiz için çok mutluyuz. ‘25 Litre’ belgeselinin de yarı senaryolu yapısıyla gelecekte hepimizi etkileyecek çok önemli bir konuya dikkat çekmeyi başardığımız düşünüyoruz.’’ dedi.

“25 Litre” belgeselinin anlatılıcığını üstlenen Gökhan Özoğuz ise belgesele dair fikirlerini “Bilim dünyasının öngördüğü su kıtlığı sorununun kaynağının yanı sıra hem bireylere, hem de kuruluşlara çözüm için düşen sorumlulukları anlatmaya çalıştığımız 25 Litre belgeselinde yer aldığı için çok mutluyum” sözleriyle ifade etti.

 

 

 

 

 

“25 Litre” belgeseli sponsoru Finish adına söz alan Reckitt Benckiser Pazarlama Direktörü Tarık Bayar: “Finish olarak Türkiye’nin yaşadığı su stresini güçlü ve dramatik bir hikaye anlatıcılığıyla ekrana taşıyan, alanında ilk olan 25 Litre belgeselini National Geographic ortaklığıyla hayata geçirmek bizim için büyük bir gurur. Finish Yarının Suyu projesi kapsamındaki adımlardan biri olan belgesel, Finish’in sahiplendiği suyu koruma felsefesinin önemli bir dönüm noktası oldu. Gelecekte çocuklarımıza su zengini bir Türkiye bırakabilmek ve bu zenginliği koruma anlayışını herkese anlatmak için, herkesi su tasarrufuna evden başlamaya ve bulaşıkları sudan geçirmeden makinede yıkamaya davet ediyoruz. Çünkü bulaşıklar her sudan geçirildiğinde 57 litre su israf oluyor; aslında buna ihtiyacımız yok çünkü Finish Quantum kullandığınızda bulaşıklar sudan geçirmeden bile tertemiz olabiliyor. Bu sayede birlikte yılda 150 milyon ton suyu israf olmaktan kurtarabiliriz.’’ dedi.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.