artwork

2022’nin dijital mecra ve formatları neler olacak?

1 sene önce

0

Son yıllarda mobil cihazlar, yapay zekâ, büyük veri, bulut teknolojileri birleşerek son derece başarılı yeni dijital mecralar oluşturdular ve oluşturmaya da devam ediyorlar.

5 yıl önce adlarını duymadığımız TikTok, Caffeine gibi sosyal medya platformları ve var olanların getirdiği yeni uygulamalar artık markaların var olmak için yarıştıkları mecralar hâline geldi. 2022’de 1,5 milyar aylık ortalama kullanıcıya (App Annie Mobil Tahmin Raporu 2022) ulaşması beklenen TikTok markaların göz bebeği olurken dünyada da yayıncılar aktif olarak kullanıyorlar. Örneğin Washington Post’un TikTok’ta 1 milyonun üzerinde takipçisi bulunmakta.

Dijital ses dünyası da son yıllarda olduğu gibi pazarlamada önemli bir yer tutmaya devam ediyor. InStream Audio, Podcast, In-App Rewards gibi ses formatlarını markalar içerik pazarlama planlarına entegre ediyorlar. US’de radyo reklamcılığının %7, dijital radyo reklamcılığının %8,6 büyümesi bekleniyor. Kombine olarak bu segmentlerin 2024 yılına kadar 4,3 milyar dolara ulaşılacağı tahmin ediliyor.* Podcast’lerin 2024 yılına kadar %18,8 büyüyerek ABD reklam yatırımlarında 1,6 milyar dolara ulaşması bekleniyor*.

Pandemiyle büyük bir yükselişe geçen oyun endüstrisi ve dolayısıyla oyun reklamcılığı da önümüzdeki yıllarda popülerliğini sürdürecek. US’de E-spor reklamlarının 2024 yılına kadar 86 milyon dolara ulaşacağı tahmin ediliyor*.

Video reklamcılığının geleceği olan CTV hedef kitleyi yakalamak konusunda oldukça başarılı. Netflix, Amazon, Hulu gibi dünyanın her yerinde bilinen internet devleri kendi uygulamalarını yarattılar. US’de dijital TV ve internet video reklamlarının 2024 yılına kadar 34 milyar doları aşacağı tahmin ediliyor*.

Liveroll kullanımı da son dönemlerde markalar için TV reklamlarına ek ve/veya alternatif olarak arttı. Bu kullanımın önümüzdeki dönemlerde daha da çoğalacağını bekliyoruz.

Çokça kullanılan marka-pazaryeri iş birliklerine ve buralarda kullanılan influencer pazarlamasına da önümüzdeki dönemlerde çokça rastlayacağız.

IAB olarak dünyadaki tüm yeni trendleri, standartları takip ederek sektörün sürdürülebilir büyümesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

*IAB PwC Outlook Digital Ad Ecosystem 2021

Rima Erdemir
IAB Yönetim Kurulu Üyesi

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 121. sayısında yayımlanmıştır.