artwork

2022’nin ardından…

1 yıl önce

0

Dijital büyümeyi hızlandıran, yaşam biçimlerimizi ve tüketim alışkanlıklarımızı değiştiren pandemiyle geçen iki yılın ardından, birçok perspektiften dönüşümün olduğu düzenleyici bir dönemi geride bıraktık. 2022’nin ilk yarısını büyüyen dijital reklam yatırımları ile kapattık. Dijital reklam yatırımları toplam medya yatırımları içinde 14 milyar 73 bin TL ile %67,2 pay aldı ve %78 artış ile büyümeye en çok katkı sağlayan mecra oldu. 

Tüketicilerle birlikte markalar da değişti, dijitalden doğan markaların parladığı bir dönem başladı. 2022 yılı bu markaları mercek altına aldığımız bir yıl oldu. “Türkiye’nin Dolaysız Markaları” araştırmamızın sonuçlarını 2023’ün ilk dönemlerinde açıklamayı planlıyoruz. IAB olarak bu markalarla birlikte değişimin içinde yer almayı, ilham verecek deneyimlerini paylaşmayı hedefliyoruz. 

IAB olarak kurulduğumuz günden itibaren sektörümüzün ihtiyaç duyduğu eğitimleri planlıyor ve programlıyoruz. Ayrıca, eğitim kadar önemli olan yetkin insan kaynağının yeterliliğini ölçmek konusunda aksiyon aldık ve sektörümüzde bir ilk olan Dijital Pazarlama Yeterlilik Ölçme ve Değerlendirme sistemi DIMAQ sınavını hayata geçiriyoruz.  Sektörde işe alımda bir kriter olmasını hedeflediğimiz DIMAQ ile dijital pazarlama yeterliliğini ölçen, değerlendiren ve kabul eden IAB Avrupa üye ülkeleri arasına katılmanın heyecanı içindeyiz. 

2023 gündeminde yer alacak önemli konulardan biri de Perakende Medya ve Ticarette 1. Parti veri kullanımı. IAB olarak bu konuda globalde yapılan çalışmalara aktif katılım sağlayarak sektöre bu konuda kaynak yaratmayı değerli buluyoruz.  

Değişen medya ortamında ölçümlemede ortak bir dil için çalışmak, sektörümüzün hem alım hem de satım tarafındakilerin ölçüm ekosistemine daha fazla netlik ve anlayış getirmesine yardımcı olacak. Ölçümleme ile birlikte endüstri için önemli olan tüketici deneyimi odaklı reklam formatları standartları da gündemimizde olacaktır. 

Dijital dünyanın gündeminde olan yapay zeka ve genişleyen kullanım alanları, marka konumlandırma ve ürün yerleştirmeyi de içeren oyun içi sponsorluklar, CTV kullanımı artmasının dijitalin  büyümesine katkı sağlayacağına inanıyoruz. 

Hedeflediğimiz sağlıklı ve sürdürülebilir, dijitalle dönüşen bir  geleceği tasarlamak için sektörümüzün ortak akla ve beraberliğe her zamankinden fazla ihtiyaç duyduğu bu dönemde IAB olarak üstümüze düşen görevi yerine getirmek için çalışıyoruz ve çalışacağız.

 

Ayşen Akalın

IAB Yönetim Kurulu Başkanı

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 129. sayısında yayımlanmıştır.

Senin için
Tümünü göster
Bu yıl MIXX’te yenilikler var!

IAB ile Dijital Üzerine...

Dikkat! Dikkat!