artwork

2022’i de büyümeyle tamamladık, 2023?

11 ay önce

0

İyisiyle kötüsüyle 2022’yi geride bıraktık, reklam veren bütçelerini mecralar arasında paylaştırdı, kampanyalar yapıldı ve artık reklam dünyası için sonuçlara bakma vakti geldi. 

İki yıllık pandemi sürecinin getirdiği hızlı dijitalleşmede değişen tüketici davranışlarının kalıcı olduğunu ve bu dijital dönüşümün sonucunun da reklam yatırımlarına olumlu etkisini net olarak gördük. 

Bu kapsamda Türkiye’de Tahmini Medya ve Reklam Yatırımları Raporu Nisan ayı içerisinde yayınlandı. İlk göze çarpan rakam, toplam dijital reklam yatırımlarının %93,46 büyüyerek 36,5 milyar TL’ye ulaşması ve dijital reklam yatırımları payının dünya (%63,1) ve Avrupa ortalamasının (%59) üzerine çıkarak %69’a yükselmesi. 

Raporun detaylarına baktığımızda en çok kullanılan formatların Gösterim (14 milyar 590 milyon TL ile %40) ve Video Reklamları (10 milyar 390 milyon TL ile %28) olduğunu görüyoruz. Ancak son yılların popüler formatlarından Influencer Pazarlamasının %138 artarak 1 milyar 960 milyon TL’ye ulaşması önümüzdeki dönemler için pazarlamacılara güzel öngörüler vermekte. Aynı şekilde Perakende Medya ve bir önceki yıla göre %153 büyüyerek 310 Milyon TL’ye ulaşan Bağlantılı TV’de de e önemli gelişmeler göreceğiz. 

2023 için şirketler hazırlıklarını, plan ve stratejilerini ekonomik şartları göz önünde bulundurarak yapmış olsa da tüm ülkeyi derin bir yasa boğan deprem felaketiyle karşı karşıya kaldık. Bu öngörülemez acının hemen devamında ise seçim sürecine girilmiş olması bu senenin özellikle ilk yarısındaki reklam yatırımlarını etkileyecektir. Markaların iletişim planlarını ne oranda ertelediğini veya iptal ettiğini yılın devamında birlikte göreceğiz. 

IAB Europe AdEx Benchmark 2021 Raporu (Haziran 2022)’na göre Türkiye Dijital Reklam Yatırımları payı %69 ile dünya ve Avrupa ortalamasının üzerinde iken kişi başı dijital reklam yatırımlarında Türkiye’nin 28 Avro (Avrupa’da 115 Avro) ile 21. sırada olması daha gidecek çok yolumuz olduğunu gösteriyor.

IAB olarak tüm paydaşlarımızla, sürdürülebilir büyüme için çalışmalarımıza bu doğrultuda hız kesmeden devam ediyoruz.

Burak Yılmaz

IAB Genel Sekreteri

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 131. sayısında yayımlanmıştır.

Senin için
Tümünü göster
Bu yıl MIXX’te yenilikler var!

IAB ile Dijital Üzerine...

Dikkat! Dikkat!