artwork

2022’de bizi neler bekliyor?

1 sene önce

0

Her zaman olduğu gibi 2022’de de çalışmalarımızın odağına sektörümüzün ihtiyaç ve beklentilerini alarak faaliyetlerimizi şekillendireceğiz.

2020 ve 2021 yıllarındaki pandemi etki ve sonuçlarından çok şey öğrendik. Artık pandemiye bağlı belirsizliklerimiz daha az ve daha iyi tahminleme yapabiliyoruz. 2022 farklı zorluklarla gelse de pandemi açısından biraz daha öngörülebilir bir yıl olmasını umuyoruz.

IAB olarak 2022’de odaklanacağımız konularda Dolaysız Marka Ekonomisi önemli bir yer tutacak. Bu ekonomide markaların sonsuz sayıda mağazası ve rafı var. Dilediğiniz her şey 7/24 kapınıza kadar teslim ediliyor. Bu öyle bir ekonomi ki, markaların özel stratejiler geliştirmesi ve veriyi kullanarak ekonomik değer yaratmaları bekleniyor.

Geçtiğimiz ay açıkladığımız Reklamın Ekonomiye Katkısı Araştırması’na göre yapılan 1 TL’lik reklam ve medya yatırımının, milli gelire 19,4 TL geri dönüş sağlayarak değer yarattığını görüyoruz. GSYİH’ye olan katkısının ise %6,7, yani 340 milyar TL olduğu hesaplandı. Son yıllarda (2019-2020) reklam ve medya yatırımları %23,5 arttı. Özellikle dijitalde artan yatırım bütçeleri dikkat çekici ve dijitalin medya yatırımları içindeki payı ve büyümeye olan katkısı artmakta. KOBİ’lerin dahi reklam harcamalarının çok büyük bir kısmı (%72) dijitalde gerçekleşiyor.

Dijital reklamcılık özelinde 2021’de sıklıkla konuştuğumuz önümüzdeki dönemde 3. taraf çerezlerin hedeflemede kullanılamayacak hale gelmesi, 1. taraf veri toplama ve işleme, rıza ve şeffaflık çerçevesi, marka ve veri güvenliği ile reklam teknolojilerindeki gelişmeler, CTV ve PODCAST yayıncılığı ve sektörümüzü doğrudan etkileyecek hukuki düzenlemeler 2022’de de konuşmaya devam edeceğimiz konular olacak. Metaverse gibi hayatımıza giren yepyeni kavramlar ise bize başka kapılar açacak. Dijital sektörün en önemli yarışması olan MIXX AWARDS’un 12.sinin başvuruları 31 Ocak’ta tamamlanacak. Jüri değerlendirmesi sonrasında 22 Mart’ta kazananları duyuracağız. Dijital mecra Türkiye’de Avrupa ortalamasının çok üstünde büyümekte. Ancak daha da büyüme potansiyeli olduğunun bilincindeyiz. Tüm mecraların dijital dönüşümden geçtiği ve dijitalleştiği günümüzde sektörümüzün büyümesi ve sağlıklı gelişiminde tüm paydaşlarımızla birlikte çalışmaya devam edeceğiz.

Herkese sağlıklı ve mutlu bir yıl dileklerimizle…

Burak Ertaş
IAB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 119. sayısında yayımlanmıştır.