2021’e merhaba derken…

2020 tüm dünya için eşi benzeri olmayan bir yıl olarak tarihte yerini alacak. Satın alma davranışlarımızdan medya tüketim alışkanlıklarımıza, iş dünyasının üretim ve tedarik süreçlerinden pazarlama karmasına, hayatın her alanında dijital dönüşümün ivmelenerek arttığı bir yılı geride bıraktık.

Ülkemizdeki e-ticaret hacmi 2020’in ilk 6 ayında 2019’a göre %64 arttı; e-ticaretin toplam ticaret içindeki payı %8’den %14’e çıktı. Dolaysız Marka Ekonomisi göz ardı edilemeyecek bir gerçeklik haline geldi. Haber içerikli sitelerin trafiklerinde, dijital dergi okuma sayılarında, oyun oynama, video izleme ve müzik dinleme sürelerinde, film ve dizi seyredilen dijital platformların aboneliklerinde, dijital radyo ve podcast dinleme alışkanlığında artış yaşandı. İş süreçlerini, ürün ve hizmetlerini, partnerliklerini ve iletişim stratejilerini bu doğrultuda şekillendirebilen markalar rakiplerinin önüne geçtiler.

2020’nin ilk yarısında dijital reklam yatırımları %55,3 ile tüm medya yatırımları içinde en büyük payı aldı. Mobil ve programatik yerlerini sağlamlaştırırken, influencer ve oyun pazarlaması, markalı içerik ve dijital ses reklamcılığı önemli ölçüde büyüdü. “Çerezsiz yeni dönem”, yeni vergi uygulamaları, sosyal medya yasası ve artan insan kaynağı ihtiyacı en çok konuştuğumuz konular oldu. IAB olarak yaptığımız araştırmalar, artan sayıdaki içerik ve raporlarımız, yeni eğitim programlarımız, IAB Avrupa ve IAB Tech Lab bünyesindeki teknik çalışmalarımız ve sektörümüzün sorunlarına dair farkındalık yaratma yönünde attığımız adımlarla gündemde yer alan her konuya dokunan işlere imza attık.

Bu arada ben de iki yıllık başkanlık süremin sonuna geldim. Bu süreçte birlikte çalıştığım yönetim kurulu üyesi arkadaşlarıma, yürütme kurulu ve çalışma grubu üyelerimize, profesyonel kadromuza ve diğer sektör dernekleri başta olmak üzere çalışmalarımıza destek veren tüm partnerlerimize gönülden teşekkür ediyorum. Bu vesileyle, 18 Ocak itibarıyla IAB yönetim kurulu başkanlığını devralacak olan sevgili dostum Ayşen Akalın’a da başarılar diliyorum.

 

Neslihan Olcay

IAB Yönetim Kurulu Başkanı

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye’nin 107. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.