artwork

2021’e bakarken…

1 sene önce

0

Bütün dünyada olduğu üzere, ülkemizde de geçtiğimiz yıl COVID-19 pandemisi nedeniyle sosyal kısıtlamalar uygulandı. İşe gidemeyip evden çalışmayı öğrendik. E-eğitime başladık, ailemizle veya dostlarımızla kafe, restoran veya bir bara gidip sosyalleşemedik. Global ekonomi çöktü. Pek tabii ki her ülke kendi ekonomik koşullarına göre krizden farklı boyutta olumsuz etkilendi.

Global olarak baktığımızda bunları söyleyebiliyoruz ama sektörümüz ve mecralar açısından baktığımızda her mecra kendi yayın alanına göre krizden etkilendi. Alışverişlerin internet ortamına kayması ile dijital mecralar olumlu etkilenirken, yayın yeri sokaklar olan açıkhava sektörü Covid-19 hastalığına yakalanarak entübe edilip yılın yarısını “evde” geçirdi.

Bu dönemde, reklam ünitelerinin şehirlerimizin daha renkli olmasını sağlayan mobilyalar ve yaşamın canlılığının göstergesi olduğu bir defa daha ortaya çıktı.

Sektör krizden aşırı daralmış olmasına rağmen açıkhava sektörünün yatırımcıları, yeni network envanterleri ve dijitalleşme yatırımlarına devam ettiler. Bu yatırımlarının ne kadar isabetli olduğunu da gerçekleştirdikleri satış doluluklarıyla doğrulamış oldular.

Açıkhava sektörü 2021’in ilk 6 ayında, bir önceki yıl kaybetmiş olduğu %27,6’lık payı geri almakla kalmayıp, %41,7’lik bir büyüme gerçekleştirdi. Dijital ünitelerdeki yeni yatırımlarla birlikte; en büyük artış dijitalde görüldü.

Reklamcılar Derneği henüz 2021’in Medya Yatırımları Raporu’nu yayımlamadı ama açıkhava sektörünün 2019 yılında gerçekleştirdiği satışın üzerinde bir rakam açıklanacağını tahmin ediyorum.

Harcama raporlarında görüldüğü üzere açıkhava mecralarını en çok kullanan şirketlerin başında Trendyol, Hepsiburada, Netflix ve Exxen yer alıyor. Her yıl değeri onlarca kat artan bu şirketler “sokakta olana, sokakta erişmeyi” önemsiyorlar.

Teknoloji gelişti, reklamınızı tüketiciye nerede gösterdiğinizin elbette önemi var ama artık elimizdeki mobil cihazlar ile sokakta da internetten alışveriş yapabiliyoruz. Önemli olan mesajımızı tüketicimize doğru planlama ile ulaştırmak ve eyleme geçirici mesajı verebilmektir.

Çetin Demirtaş

Arvak Açıkhava Reklamcıları Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 119. sayısında yayımlanmıştır.