artwork

2021’den çıkardığımız dersler

1 sene önce

0

FCB Yeni Zelanda‘nın CEO’su, yeni yıl başlarken odaklanmanız gereken beş noktanın altını çiziyor.

2021’e normal yaşantımıza geri döneceğimiz umuduyla başlamıştık ancak bir yıl geçtikten sonra kesin olarak söyleyebileceğimiz şey; hiçbir şey normal değildi ve bildiğimiz normalin de yakın zamanda geri dönmeyeceğini farkındayız.

Ajanslar içinse 2021, hızla gelişen bir dünyada markaların ve şirketlerin hedef kitlelerini ve pazar paylarını büyütmelerine yardımcı olma rolünün önemini pekiştirmeye devam etti. Aynı zamanda, gerçekten önemli olan şeylere daha fazla dikkat etmek zorundaydık, bu da müşterilerimize daha da fazla değer katmamıza olanak tanıdı: Markaların, amacın önemini anlamalarına yardımcı olmak. İşte 2021’den çıkardığımız, 2022’de etki yaratmaya devam edecek beş ders.

1. Amacı bulmak

Güçlü kökleri ve zamansız platformları aracılığıyla tüketicilerle bağları olan amaca yönelik markaların, başarı konusunda daha da önemli hale geldiğini göreceğiz. İnsanların, yalnızca kısa vadeli kâr elde etmek için değil, aynı zamanda onların yaşamlarını, sundukları ürün veya hizmetin ötesinde iyileştiren, gerçekten etkileşimde bulunan şirketlerle giderek daha fazla bağlantı kurmaya çalıştığı bir dünyada markaların anlamlı olması gerekecek.

Kârdan daha fazlası olmakla birlikte, amaçlarının somut gösterimiyle daha iyi bir yarın inşa etmeye çalışan markalar, tüketici güvenini yakalamak ve korumak açısından kritik öneme sahip olmuştur, olmaya devam edecektir. Şeffaf bir dünyada yaşadığımız için bu markalara sahip şirketlerin de “söyledikleri ile yaptıklarının bir olduğunu” göstermek için güçlü taahhütler ve somut eylemlerde bulunmaya devam etmeleri gerekecek.

2. Anlar yaratmak

Marka satışlarının başarısı için daha da önemli hale gelecek olan kişiye özel deneyimler yaratarak dijital ve veri dönüşümü alanlarında sürekli ivme göreceğiz. Hedef kitleyle yerinde ilişkilerden yararlanma, kişiselleştirilmiş katılım oluşturma, satın almayı kolaylaştırma ve böylece markayı tüm etkinleştirme temas noktalarında alım satım yapılabilir hale getirme yeteneği çok önemli. Kültürel olarak uygun, güncel ve bağlantılı kalmak da katılımı artırmaya devam eden faktörler olacaktır.

3. Büyük resim

Resmin tamamını akılda tutmak her zaman son derece önemli olmuştur. Büyük resmi, markaların ve şirketlerin faaliyet gösterdiği ortamı anlamak, böylece pazarlamacılar ve yaratıcılar olarak rollerimizin nerede fark yaratabileceğini anlamak daha da hayati hale gelecek. Bütçe ve kaynak sabit kalmak durumundayken rekabetin, bağlantı fırsatlarının sürekli genişlemesiyle, müşteri çözümlerimizi oluştururken daha etkili ve verimli olmak, tüketicileri tüm düşüncenin merkezinde tutmak için cesur ve daha zekice adımlar atmamız gerekiyor.

4. Tekrarlama

Deneyin, ölçün ve uyum sağlayın. İnovasyon ihtiyacı giderek daha önemli hale geldi ve artacak. Tüketicilerle etkileşim kurmanın yeni yollarını denemek; yeni fikirleri keşfetmek; yeni bağlantı araçları kullanarak ilerlemeyi ve sonuçları izlemek için özelleştirilmiş ölçümler geliştirmek; çalışmalarımızın, medya planlarımızın ve platformlarımızın rotasını düzeltmek anahtar olacaktır.

5. İnsanlar, insanlar, insanlar…

Yapbozun az bir farkla en önemli parçası, yeteneğimiz ve insanlarımıza gösterdiğimiz özendir. 2022’de buna daha çok odaklanmamız gerekecek. Bu kutlanmalı çünkü harika insanlar harika işler çıkarıyor.

Bir pazarlama kuruluşunun ve yaratıcı iş dünyasının lideri olarak, yeteneklerimizle ve ekiplerimizle etkileşim kurmanın hiç bu kadar önemli olmadığı açıkça ortaya çıktı ve 2022 sonrasında da devam edecek. Bir saygı ve güven ortamı yaratmak ve teşvik edici olmak, iddialı hedefler arkasında birleşmiş olmak, çeşitliliği ve kapsayıcılığı benimsediğimiz bir çalışma ortamını beslemek mantıklı; bizi daha zengin yapar, bakış açımızı genişletir. Daha çeşitli ve kapsayıcı olmak, yaptığımız işi daha iyi hale getirir. Güçlü değerleri beslemek, sadakati beslemek için en iyi araçtır. İnsanları yargılamadığımız, farklılıkları bir öğrenme ve zenginlik kaynağı olarak benimsediğimiz bir ortam yaratıyoruz. Bu bir kazan-kazan: Müşterilerimiz, hedef kitlelerini gerçekten anlayan bir ortaktan yararlanıyor. Biz de bir ajans olarak büyüyor, öğreniyor ve gelişiyoruz.

Senin için
Tümünü göster
Twitter’in alternatifi Bluesky 100 bin üyeye ulaştı

Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey’in yeni sosyal medya platformu Bluesky, davetli...

Yaşam maliyeti krizi için ajanslardan yeterli destek gelmiyor

Geçen yıl ajansların yarısından azı personele yaşam maliyeti krizi için...

WPP müşterileri AI ile daha ilgi çekici içerikler üretebilecek

WPP ve Nvidia, reklamverenler için yapay zeka destekli içerik motoru...