artwork

2020’yi düşünürken 2019’dan öğrendiklerimiz

4 yıl önce

0

Tunç Berkman, 2019’un dikkat çeken kampanyalarına değiniyor ve yaratıcı endüstrinin 2019 yılında zorlandığı noktalara dikkat çekiyor.

2019 pazarlama ve iletişim dünyasında çalışanlar için farklı düşünme ve sürüden ayrışma becerilerini test ettikleri bir yıl oldu. Bu durumun temel iki nedeni vardı: Hem dünyada hem de Türkiye’de yavaşlayan ekonomik sistem ve şirketlerin aldığı ekonomik tedbirler nedeni ile daralan ekonomik bütçeler…

2019’da Amerika ve Çin arasında olan ticaret savaşları, Brexit süreci, Suriye Savaşı ve göçmen sorunları dünyayı olduğu gibi Türkiye’yi de etkilerken özellikle yılın ilk altı ayında geçirdiğimiz seçim süreci Türkiye’de medya gündemini yoğun tuttu. Tüketicilerin dikkatini iletişim ile çekmeyi de zorlaştıran bir döneme neden oldu.

Beklentiler ile paralel olarak mecralara baktığımızda dijital, açıkhava ve sinema harcamaları artarken televizyon reklamları belli bir oranda küçülmesine karşın 2018 ile benzer bir seviyede kalırken gazete ve dergi en çok küçülen ve kaybeden mecralar oldu.

2019’da markaların büyük çoğunluğu dijital harcamalarını artırırken bu harcamaları ağırlıklı olarak güvenli liman olarak gördükleri Google, Facebook, Instagram mecralarında kullanmayı tercih ettiler. Sosyal medya olarak değerlendirebileceğimiz bu mecralara olan eğilim influencer kullanımını paralel şekilde artırdı. Beklentilerin aksine programatik kullanarak yapılan dijital uygulamalar sosyal medyanın biraz daha gerisinde kaldı.

Peki yazının başında değindiğim farklılaşarak tüketicinin dikkatini çekmeyi başaran marka ve uygulamalar neler oldu? Burada kendi açımdan deneyim olarak dünyadan ve Türkiye’den örnekleri şu şekilde sıralayabilirim: Apple’ın kendi inovasyon ve çalışma kültürüne değinerek “This is How We Work” yaklaşımını anlattığı ve gerçek bir çalışması olan “Yuvarlak Pizza Kutusu” tasarımı, benim listemde ilk sırada.
Dünya’dan örneklere baktığım da Meksika’da trafikte sıkışan sürücülere gerçek zamanlı data analizi yaparak trafiğin sıkıştığı noktalarda akıllı ekran uygulamaları servislerini duyurdukları ve en yakın Burger King noktasından bu sürücülere servis yaptıkları “Traffic Jam Whopper” uygulaması fark yaratan bir uygulama olmuştur.

Türkiye’de de benzer şekilde tüketicilere farklı deneyim yaşatan bir uygulama tüketici iç görüsüne dayanan ve düğünlerde takı takılması geleneğinin üstüne inşa edilmiş Vestel’in “Takılabilir Ev Aletleri”, Opel’in “GrandLand X Opel sahiplerine sorduk” iletişimi ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun “2019’da Hiç Dinlemediklerimiz” iletişimi fark yaratan işler oldu.

2020’de mecralar açısından dijital, açıkhava ve sinema kullanımı büyümeye devam ederken televizyon yine aldığı pay açısından yüzde 40’ın üstünde kalacaktır. Bu mecralarda fark yaratan işler gerçek tüketici iç görüsüne dayanan ve tüketiciye farklı bir deneyim yaşatan işler olmaya devam edecek…

Tunç M. Berkman
CMO & Partner

Senin için
Tümünü göster
Campaign Big Global Awards 2024: Kazananlar açıklandı

Başvurular ve kazananlar dört kıtadan geldi...

Walmart, Vizio’yu 2,3 milyar dolara satın alıyor

Walmart, Amazon ile rekabet edebilmek için hızla büyüyen reklamcılık işini...

Tinder’dan yeni kimlik doğrulama sistemi

Tinder yeni kimlik doğrulama sistemini ABD ve İngiltere’de kullanıma sunuyor...